Veiksmīgas kooperācijas pieredze Kurzemē

- 18.Augusts, 2020
Ekonomika
Laikrakstā

Iepriekšējā nedēļā laikraksta «Liesma» lasītāji uzzināja par Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centra Valkas konsultāciju biroja organizēto pieredzes apmaiņas pasākumu lauku uzņēmējiem un konsultantiem. Programmas pirmajā dienā mēs iepazināmies ar lieliskiem uzņēmumiem Zemgalē, bet otrās dienas pasākumi norisinājās Kurzemē – par tiem tad arī šoreiz plašāk.

Biškopība – arī ārstniecībai ar bišu produktiem

Kā pirmo Kurzemē apmeklējām biškopības, amatniecības un apiterapijas (ārstniecība ar bišu produktiem) saimniecību «Bandenieki», kura atrodas Dundagas novadā. 2005. gadā lauku sētu iegādājās Zviedriņu ģimene. Līdz šai dienai īpašuma sakopšanā un ražotnes izveidošanā ieguldīts liels darbs un enerģija. Saimniecības galvenā nodarbe ir biškopība un visdažādāko bišu produktu ražošana. Saimniece Inga degustācijai galdā cēla vairāk nekā desmit šķirņu medu, arī ogas, riekstus un ziedputekšņus medū.

Pērn saimniekiem ir izdevies realizēt lielāku biznesa ieceri – ir uzbūvēta dziedinātava jeb apiterapijas namiņš. Cilvēki, kuriem nepieciešama atkopšanās pēc smagākām plaušu vai nervu slimībām, ierodas namiņā un izmanto lielisko iespēju gulēt gultā virs bišu saimes.

Dziedina ieelpotais stropa gaiss, tas gan relaksē, gan arī palīdz astmas slimniekiem, kā arī mazina muskuļu sāpes. Bišu dziesma ieaijā un nomierina. Par šīm procedūrām ir daudz labu atsauksmju, un «Bandenieku» saimniecība kļūst aizvien atpazīstamāka.

Saimniecība ir lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrības «Talsu novada garša» biedri. Tālāk mūsu ceļš veda uz Talsiem, lai tiktos ar šā kooperatīva darbiniekiem un uzzinātu vairāk par sadarbības iespējām. Kooperatīvs savu darbību uzsāka 2017. gadā, lai apvienotu Talsu novada mājražotājus un popularizētu novadu ar vietējiem ražojumiem. Mēs apmeklējām kooperatīva tirdzniecības vietu – jauku un gaumīgi iekārtotu veikaliņu, kur kooperatīva darbinieks Raimonds Zviedriņš atbildēja uz mūsu jautājumiem.

Kuldīgas labumi

Arī nākamā mūsu pieturas vieta bija ar mērķi iepazīties ar uzņēmēju kooperāciju. Devāmies uz Kuldīgu, kur apmeklējām kooperatīvu «Kuldīgas labumi». Mūs sagaidīja tā vadītāja Gunita Šternberga.

No viņas stāstītā secinām, ka tiek darīts viss, lai paplašinātu kooperatīva darbību, un drīz arī citos Latvijas novados tiks izveidoti Kuldīgas lauku labumu veikaliņi. Gunita uzsvēra, ka kooperācijas pamatā ir cilvēki un viņu darbs. Labprātīgi apvienojoties kopīgai saimnieciskai darbībai, tiek plānota lielāku mērķu sasniegšana. Kooperatīva «Kuldīgas labumi» biedri iegulda lielu darbu, lai katra izdomātie un izstrādātie produkti aizpildītu veikala plauktus un būtu pieejami gan novada iedzīvotājiem, gan arī arī viesiem. Svarīgi, lai mājražotāji produktu ražošanā ir atbildīgi un ar ilgtspējīgu pieeju, ievērojot labas higiēnas praksi, garantējot nemainīgu kvalitāti un produktu tradicionālo receptūru izmantošanu. Īpaši tas esot attiecināms uz tādiem atpazīstamiem produktiem kā sklandrauši.

KOPBILDE. Pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki «Smilškalnos». Publicitātes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru