Velk dūmu jau deviņu gadu vecumā

- 6.Janvāris, 2017
Veselība un labklājība
Laikrakstā

Jaunieši kādā savas dzīves posmā atļaujas izmēģināt daudz ko tādu, ko varbūt tomēr nevajadzētu. Kaut vai tādēļ, ka vājāka rakstura indivīdus šāda sevis izzināšana un pārbaudīšana var novest uz slidena ceļa. Runa ir par atkarībām, kas ar laiku cilvēku sev pilnībā pakļauj un neatlaiž. Jaunieši un atkarības — par šo sabiedrībai aktuālo tēmu sarunājos ar Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Valmieras iecirkņa Kārtības policijas nodaļas vecāko inspektori, nepilngadīgo lietu inspektori RITU OZARSKU.

— Atkarību veidošanos ietekmē vide, kādā dzīvo un attīstās bērni, cik liela pieejamība ir atkarības vielām, kā pret tām izturas ģimene, draugi, kāds apkārtējā sabiedrībā pastāv noliegums lietot atkarības vielas. Ļoti liela ietekme ir negatīvajiem līderiem — pusaudžu kompānijām un izklaides pasākumiem vecāku nekontrolētās privātmājās un vasarnīcās. Sevišķi bīstams ir iespēju trūkums nodarboties interešu izglītības iestādēs un sportot. Tas, pa kādu ceļu jaunietis dzīvē aiziet, lielā mērā atkarīgs gan no draugiem, kas var vai nu ievilkt purvā, vai pacelt uz augšu, gan no ģimenes — no tā, kādi noteikumi tajā pastāv, vai vecāki spēj savu bērnu gaitas kontrolēt. Tieši ģimene reizēm ir tā, kas netīši liek bērnam iet uz ielas. Taču nereti vaina par sekām jāuzņemas arī sabiedrībai, kas, piemēram, zina, ka kādā dzīvoklī vai pamestā īpašumā notiek jauniešu saieti, kuros tiek lietots alkohols, bet policijai neziņo. Kad jau izdarīts likuma pārkāpums, sekas var būt daudz nopietnākas. Jāatzīst gan, ka alkohola lietošana jauniešu vidū nav īpaši gājusi plašumā un policijas redzeslokā nonākušie pamatā ir tie paši, kas mums pazīstami jau no desmit, vienpadsmit gadu vecuma, — stāsta inspektore.

Pārāk stingra audzināšana un neuzticēšanās bērnam, manuprāt, var nākt par sliktu, jo, tiekot laukā no ģimenes ligzdiņas, nonākot brīvībā, viņš nezina, ko ar to darīt.

Nav gatavas bērnu audzināšanas receptes. Taču, kā mēdz teikt, — nezināšana neatbrīvo no atbildības, tāpēc vecākiem, kuru nepilngadīgais bērns pieļāvis likuma pārkāpumu, jārēķinās ar sekām, kas visbiežāk iecērt prāvu robu ģimenes budžetā un atstāj neizdzēšamu traipu nepilngadīgā biogrāfijā. Kas zina, varbūt tieši šis bērns reiz vēlēsies ieņemt augstu amatu, un jaunības dienu kļūda tam būs nepārvarams šķērslis. Lai no šādām situācijām maksimāli izvairītos, iesaku ieskatīties normatīvajos aktos, kurus vajadzētu pārzināt ikviena bērna vecākiem, lai vēlāk sava nezināšana nav rūgti jānožēlo.

Visos laikos bijis, ka, aizejot no mājām, piemēram, uz pilsētas vidusskolu vai augstskolu, un nokļūstot kopmītnēs, arī labi bērni sāk smēķēt, lietot alkoholu vai kādas citas apreibinošas vielas. Jāatzīst, ka, kopš sākusi strādāt pilsētas un novadu pašvaldības policija, Valsts policijai administratīvajā praksē nepilngadīgo jomā darba kļuvis mazāk un arī situācija ir uzlabojusies. Valsts policija divas reizes mēnesī veic plānotas pārbaudes Valmieras izklaides vietās, tajā skaitā arī naktsklubos, turp dodas arī pēc izsaukuma. Pašlaik jauniešu vidū ir tendence pulcēties uz ielas, starp populārākajām tusiņu vietām ir tirdzniecības centrs «Valleta». Jaunieši šajās vietās nereti lieto alkoholu, smēķē.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru