«Vienkārši āpsis» – Gada dzīvnieks 2016.

- 29.Februāris, 2016
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Nu jau 12. gadu   Latvijā dažādās jomās  nosauc dabas simbolus.  Starp tiem Gada dzīvnieka izraudzīšana ir uzticēta Latvijas dabas muzeja speciālistiem.  Sākotnējos gados viņi šo titulu piešķīra dzīvniekiem, kuriem draud izmiršana un  kuri bija jāaizsargā. Taču šogad  godā ir  celts  dzīvnieks , kurš  nav pat limitēti medījamo  sarakstā un, kā, viņu pieteicot, sacīja Dabas aizsardzības pārvaldes  (DAP) eksperts Vilnis Skuja, ir  «vienkārši āpsis» (Meles meles).

Speciālisti savu izvēli pamato ar to, ka par šo  dienas gaismā  reti pamanāmo lielāko sermuļu dzimtas dzīvnieku vairums iedzīvotājiem zināšanas ir ļoti minimālas.  Turklāt  āpsis esot viens no izteiksmīgākajiem tēliem bērnu bilžu grāmatās un, par viņu stāstot,  muzeja darbinieki cer ieinteresēt bērnus vērīgāk ielūkoties visā dabā.

Maz traucētie tūkstoši

Par āpšu reālo skaitu Latvijā  šobrīd pat precīzi ziņu neesot, stāsta Ziemeļvidzemes virsmežniecības inženieris medību jautājumos Jānis Ročāns.  Pēdējos skaitījumos konstatēti apmēram 13 800 āpši, no kuriem Ziemeļvidzemes virsmežniecības teritorijā varot būt ap 1000. Mednieku pārskati rāda, ka 2014. gadā  valstī no šī tomēr palielā skaita nomedīti nedaudz vairāk par 700, bet Ziemeļvidzemes virsmežniecības teritorijā vien 40 āpši. Viņš atgādina: «Āpšus drīkst medīt no 1. augusta līdz  medību sezonas beigām, 31. martam. Medniekiem, kuri āpšus medī, atrokot alas, ir prasība tās pēc tam  aizbērt, lai alās (tās dažviet  ir pat 10 metru dziļumā) palikušie āpši ejas atkal var atjaunot. Medniekiem  gan sevišķa interese par āpšiem nav. Vienīgi tiem, kuri par mūžsenu tautas medicīnas līdzekli uzskata āpšu taukus. Zinātnieki gan tajos neko īpašu neesot atklājuši, Taču šie tauki pret kaitēm palīdz vispirms tiem, kas ļoti tic, ka tie palīdz.»

ČĀPOTĀJS. Āpsis dodas savās gaitās.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru