Vīrieša nozīme ģimenē – mamuta nesējs vai pilnvērtīga ģimenes daļa?
Lai gan vīrieši klasiski tiek uzskatīti par pelnītājiem un ģimenes apgādniekiem, pēdējos gados šīs lomas vairs nav tik striktas, līdz ar ko ir ievērojami sarukusi arī robeža starp vīriešu un sieviešu pienākumiem.
Vīriešus var biežāk sastapt virtuvē, gatavojot ēst, vai arī pastaigājoties ar bērnu ratiņiem, kas vairs netiek uztverts kā kaut kas nepieņemams vai arī vīrieša cieņu graujošs. Savukārt sievietes arvien biežāk izvēlas studēt un veidot karjeru.
2016. gadā biedrības «Tēvi» veiktais pētījums «Palīdzēt un atbalstīt: Latvijas tēvi ģimenes dzīvē» secina, ka sabiedrības acīs vīrieša jeb tēva loma ģimenē ir sekundāra un, neatkarīgi no viņa ieguldījuma, tiek uzskatīta par atbalsta funkciju un palīgu sievietei, nevis tai līdzvērtīgu. Lai gan pētījums ir mazliet novecojis un lomu sadalījums mainās – vairs nav tik klasisks, sieviešu loma ģimenē vēl joprojām ir izšķirošā. Stereotipiski vīrietis ir apgādnieks, bet sieviete – pavarda sargātāja, un tas atspoguļojas arī bērnu kopšanas atvaļinājuma statistikas datos. Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem 2021. gadā vecāku pabalstu saņēma ap 20000 cilvēku mēnesī, no kuriem bija gandrīz 17000 sieviešu un 3500 vīriešu, no kuriem liela daļa faktiski turpina strādāt pilna laika darbu.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv