ZAAO atvērto durvju dienā Daibē
Iepriekšējā piektdienā Daibē notika ZAAO 4. atvērto durvju diena, uz kuru bija aicināti Ziemeļvidzemes pašvaldību vadītāji un par atkritumu apsaimniekošanu atbildīgie speciālisti. Vajadzība pēc šādas atkārtotas iepazīstināšanas gan ar ZAAO piedāvātajiem tehniskajiem atkritumu apsaimniekošanas risinājumiem, gan prasībām atkritumu šķirošanā vispirms ir tādēļ, ka dažās pašvaldībās pēc vēlēšanām mainījusies vadība, bet vēl vairākās — par atkritumu savākšanu un šķirošanu atbildīgie saimnieciskie darbinieki. Šāda kopīga saruna, kurā piedalījās arī Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas un Izglītības ministrijas pārstāvji, bija nepieciešama arī tādēļ, lai pašvaldību pārstāvjiem skaidrotu, kādas prasības atkritumu apsaimniekošanā gaidāmas turpmāk. Tās vispirms nosaka vairāki šogad pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas paredz pašvaldībām atkritumu apsaimniekošanā daudz konkrētāku un galveno atbildību. Līdz šim likumdevēji šo atbildību bija noteikuši diezgan vispārināti, bet turpmāk jau noteikts, kādas normas, kādi atkritumu savākšanas un šķirošanas procenti kurā gadā būs jāsasniedz.
Kā kopīgās sarunas aizsākumā vērtēja ZAAO valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais, pašvaldībām tas būs ļoti liels izaicinājums. Katrai jauno noteikumu prasībai būs jāmeklē risinājums uz vietas. ZAAO ja vajadzīgs, šo risinājumu meklējumos ir gatava palīdzēt gan ar padomu, gan speciālistiem.
Par vienotu sistēmu
«Galvenais šīs kopā nākšanas mērķis ir tas, ka mums ir Ziemeļvidzemes teritorijā jārada vienota sistēma,» teica A. Sirmais. «ZAAO pietiekami labu sistēmu jau ir uzradījusi, nu tā jāturpina arī pašvaldību darbiniekiem. Jums vairāk jāstrādā ar cilvēkiem, mums vairāk ar tehniskiem risinājumiem. Pašvaldībām ir iespēja cilvēkiem izskaidrot, viņus pārliecināt vai pat piespiest savus atkritumus nevis kaut kur izmest, bet nodot apglabāšanai vai arī sašķirotos pārstrādei. Ministru kabineta noteikumos nu arī skaidri noteikti reģionālo atkritumu apsaimniekošanas centru uzdevumi, lai tajos darbošanās notiktu atbilstoši ES standartiem. Ziemeļvidzemē tāds centrs ir vien Daibē. Taču ir jārēķinās ar realitāti, ka cenas par sašķirotajiem atkritumiem, tos realizējot, krīt arvien zemāk. Tādēļ nākotnes prasība ir cilvēku audzināšana, izglītošana, lai atkritumu kopīgo apjomu samazinātu.»
PAR JAUNĀM TENDENCĒM VIDES IZGlĪTĪBĀ. Kārlis Šadurskis vērtēja, ka Daibē topošā URDA būs Latvijā līdz šim nebijusi izglītības iestāde. Ārijas Romanovskas foto