Ar ātrumu 300 km gadā
Tieši tā izplatās sevišķi bīstamā slimība Āfrikas cūku mēris (ĀCM). 2007. gadā tā no Āfrikas uzradās Gruzijā, bet pēc septiņiem gadiem savu postošo darbu veic jau Latvijā. Pēdējie PVD dati liecina, ka ar ĀCM mūsu valstī inficētas vairāk nekā 70 mājas cūkas un ar to slimas uzietas vairāk nekā 180 meža cūkas. Ar mājas cūku inficēšanos ir skarti 3 novadi un 10 pagasti, bet ar slimām meža cūkām — 13 Latvijas novadi un 32 pagasti. Lai ierobežotu sērgas izplatību, šovasar iznīcinātas gandrīz 600 mājas cūkas. Tā kā lauksaimniecībā aizejošais gads nepārprotami pagājis ĀCM zīmē, piedāvājam sarunu ar PVD Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītāju, valsts vecāko veterināro inspektoru MĀRCI ULMANI.
Vai plašais informatīvais un profilaktiskais darbs ir devis rezultātus?
Piemājas saimniecībās, zemnieku saimniecībās un cūkkopības fermās jaunu saslimšanas gadījumu nav, pēdējo konstatēja septembrī. Meža cūkām diemžēl slimība joprojām izplatās, un skartās teritorijas kļūst aizvien lielākas. Bīstamība joprojām pastāv!
Visi līdz šim veiktie profilaktiskie pasākumi ir tikai tādēļ, lai pasargātu no sērgas pārējo valsts teritoriju, lai ĀCM tālāk neizplatās un lai zaudējumi no tās būtu mazāki. Daudzi nepopulāri lēmumi un ierobežojumi lauksaimniekiem nebija patīkami, bet tie paglāba veselu lauksaimniecības nozari, tādēļ gada izskaņā vēlos pateikties zemniekiem, kas pareizi novērtēja situācijas bīstamību, problēmā paraudzījās globāli un saprata, ka cīņa pret ĀCM ir ne tikai visas sabiedrības uzdevums, bet arī katra paša pilsoniskā atbildība. Paldies PVD inspektoriem, kas līdz fizisko spēku izsīkumam paveica pašu grūtāko, psiholoģiski nepatīkamāko, ko nevēlējās darīt neviens cits. Pat profesionāli kāvēji atteicās to darīt.
MĀRCIS ULMANIS: «Sarunās ar lauksaimniekiem aicinu uz ĀCM problēmu paraudzīties globāli. Jo vairāk valsts un arī ES naudu iztērēs cīņā ar šo sevišķi bīstamo slimību, jo mazāk tās atliks lauksaimnieku atbalsta programmām.»
Anta Lūsas foto