Atceries – tu pats vari izvēlēties, kā justies

- 8.Aprīlis, 2020
Veselība un labklājība
Laikrakstā

Par to, kā stiprināt imunitāti pavasarī, «Liesma» aprunājās ar Vaidavas pagasta Silkalnu saimnieci un ārstniecības augu zinātāju ZELTĪTI KAVIERI.

Zeltīte mūs sagaida ar dzērveņu dzērienu un trauciņu, kurā izdiedzēti zaļumi, pat pēc to pagaršošanas uzreiz neatpazinām, kas tie ir. Izrādās, ka tās ir izdiedzētas saulespuķu sēkliņas. Zeltīte stāsta, ka jaunās lapiņas pagaidām nav ēdusi kopā ar krējumu, bet gan graužot tāpat. Šādi esot lētāk un vairāk sanākot, nekā diedzējot, piemēram, redīsus. Lūk, daži padomi no Zeltītes zināšanu pūra. 

Apšu pumpuri

«Pavasari neviens nav atcēlis, katru pavasari ir iesnas un klepus. Pret to cīnīties varam ar apšu pumpuriem, kamēr tie nav izplaukuši. Šos pumpurus vajadzētu jau tagad salasīt, jo varbūt pēc nedēļas to vairs nebūs. Apses pumpuru eļļa ir labs pret­iekaisuma līdzeklis, kas noderēs arī ādas problēmu risināšanai. Palīdz arī tur, kur tev kaut kas sāp, kas ir iekaisis, ko vajag sadziedēt. Uzsmērēta uz deguna vai pie ausīm, tā palīdzēs mazināt arī iesnas un ausu iekaisumus. Eļļu gatavo no nedaudz apžāvētiem pumpuriem. Liec pumpurus burkā apmēram viens pret desmit: ja tev ir 100 gramu pumpuru salasīti, tad virsū uzlej litru eļļas, manā gadījumā tie ir aplieti ar saulespuķu eļļu, paturēti uz plīts malas, jo man ir lauku plīts. Kādu nedēļu, varbūt pat ilgāk jāpatur siltumā, gatava būs tad, kad eļļa kļūs dzidra. Ātrāk būs gatava, ja burku liks ūdens peldē (ne karstākā par 100°C), jāvāra vienu stundu, jāpagaida, kamēr atdzisīs, lietot varēs otrā dienā.»

Degunā neko nebāzt

«Galvenais ir atcerēties, ka neko nesmērējam degunā iekšā, bet gan starp uzacīm, virsdegunē un apkārt degunam. Degunam jābūt tādam, kādu dievs ir devis – tīram, lai deguns var pats strādāt.» Jautāju par to, vai smērēt degunā propolisa ziedi pret vīrusu, tā man rada drošības sajūtu, uz ko Zeltīte atbildēja: «Propoliss vīrusus nenoēd. Degunam pašam viss tur ir – matiņi un kārpiņas, kuras sargā tevi. Ja ļoti to smēri gribi smērēt, tad smērē zem deguna. To, ka ausīs neko nevar smērēt,  cilvēki ir iegaumējuši, bet kāpēc tad smērējat degunā?! Degunā arī ķiploks nav jābāž, jo tas tur visu noplaucē, visu nobeidz.»

Priežu pumpuri Priežu pumpurus arī tagad vajadzētu vākt, kamēr vēl ir. «Tos pēc novākšanas vajadzētu apžāvēt apmēram dienu, pirms likt burkā, un apliet ar medu. Var izmantot arī cukuru. Uz 100 gramiem pumpuru liek 200 gramus medus vai cukura. Šāds maisījums labi glabājas un lietojams līdz pat nākamajam pavasarim. Gatavojot pumpurus ar medu, cukuru, kā arī eļļas izvilkumā vai tinktūrā, nedrīkst likt tos pilnu burku, jo pumpuri piebriest. Lielākus pumpurus var sagriezt vai samalt, lai labāk ievelkas.» 

Dzērvenes un brūklenes ir domātas visiem dzimumiem un arī bērniem

«Tagad sievietēm, vīriešiem un bērniem ir svarīgi ēst dzērvenes un brūklenes, vienalga, vai tās ir purva dzērvenes vai audzētās dzērvenes. Šajās ogās  ir benzoskābe, kas nodrošina to, ka gļotādas mūsu ķermenī ir tvirtas, lai nekas nav jāsmērē degunā vai jāpūš kaklā. Sākumā jau mums par to vīrusu arī stāstīja, ka tas noēd gļotādas, elpceļi tiek bojāti un mums kļūst grūti elpot.»

Sveķi ir noderīgi

«Tie sastāv tikai no divām sastāvdaļām – terpentīna un kolofonija. Tie jebkurā veidā – vai no priežu pumpuriem, vai no stumbra, vai no čiekuriņiem – ir vērtīgi. Kā es katru ziemu mācu – kad nāk tas trakais slimošanas laiks, salieciet uz skaliņiem sveķīšus visur, kur ir silts – uz radiatoriem vai uz plīts malas, ievērojot drošības noteikumus. Lai tie izgaro terpentīnu, un tas jums visu laiku tīrīs gaisu.»

Koku mizas ir vērtīgas

«Šajā laikā varam vākt koku mizas, piemēram, ozolu mizas. Ozols ir tas savelkošais un apturošais, piemēram, aptur asiņošanu, svīšanu. Tas ir stāsts arī par pirti: ja jūs ejat uz pirti tikai ar ozola pirtsslotu,  uzkarsējat organismu, lai tas atveras, un tad peraties ar ozola slotu, nekas jau neatveras. Ko tad jūs no sava organisma gribat! Lazdas miza ir ļoti laba, arī lapas, kuras vāksiet vasarā, jo nostiprina kapilārus, visu, kas saistīts ar asinsvadiem.  Apses miza arī derēs vēnām un cukura līmeņa mazināšanai. Tā ir derīga visam. Apse atbaida vampīrus.»

Saknes arī ir veselīgas

«Ir laiks vākt pieneņu, dadžu, nātru saknes, tas jādara vecā mēnesī, jo jaunā mēnesī ir grūti kaut ko dabūt ārā no zemes.» 

Sarunas nobeigumā Zeltīte saka: «Jo tev vairāk ir  empātijas, saprašanas, līdzjūtības, jo arī  slimības tev klāt netiek. Esmu no baltu atziņām pārņēmusi devīzi, ka dzīve ir prieks, laime un ikdienas svētki. Dzīves galvenā devīze ir prieks! Nekādi vitamīni tevi nevar izglābt, ja tevī sēž žults, bailes, dusmas, kaut kāds naids.»

ZELTĪTE KAVIERE sagaida ar dzērveņu dzērienu un diedzētiem zaļumiem. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru