Atslēgmeistars — amats cauri gadiem
Iegriežoties firmas «Apo» atslēgu servisā, ieinteresējos par līdzās Latvijas valsts karogam izliktu skaistu karogu ar bārkstīm un izšūtu uzrakstu «Latvijas Atslēgmeistaru brālība». Žurnālista ziņkārība vedināja noskaidrot, kādēļ tas atrodas tieši šajās telpās. Tā sākās mūsu saruna ar Atslēgmeistaru brālības biedru un, kā izrādījās, no 2012. gada arī tās prezidentu JEVGĒNIJU BORISENOKU.
Cik veca ir Latvijas Atslēgmeistaru brālība?
Kalēju — ieroču un atslēdznieku biedrība dibināta 1593. gadā, bet atjaunota dibināšanas sapulcē 1991. gada vasarā. Tad arī tika izgatavots šis brālības karogs. Ilgu laiku, ņemot vērā tās pirmsākumus, skaitījāmies Baltijā vecākā brālība, taču tagad lietuvieši atraduši dokumentus, kas pierāda, ka viņu brālība bijusi par dažiem gadiem vecāka. Atjaunotajā brālībā sākumā bija ap sešdesmit biedru, bet līdz ar ekonomikas kritienu 2007. gadā daudzi brālības meistari aizgājuši no amata un sākuši strādāt algotu darbu. Kopā turas vien kodols. Taču, salīdzinot ar igauņiem, mums iet labāk — Igaunijā atslēgmeistaru asociācija jau izzudusi. Labāk nekā mums iet lietuviešiem, viņiem asociācijā vairāk biedru. Tā kā Latvijas Atslēgmeistaru brālība ietilpst Eiropas atslēgmeistaru federācijā, par kaimiņvalstu kolēģiem informācija ir.
Kā senajos laikos strādāja atslēgmeistari, kā tagad?
Agrāk atslēgas un slēdzenes tika kaltas. Attīstoties rūpnieciskajai ražošanai, pamatā strādājam ar sagatavēm.
Vai pašam nav sanācis kādu atslēgu izgatavot?
Ir. Ja atslēga pazaudēta, jāizdomā, kā uztaisīt jaunu. Piemēram, vecām garāžas vai citas ēkas durvīm. Pārsvarā tas ir roku darbs.
JEVGĒNIJS BORISENOKS, Latvijas Atslēgmeistaru brālības prezidents. Interesantie metāla aizkari no daudzām jo daudzām atslēdziņām tapuši kā dāvana firmai 20 gadu jubilejā.
Anta Lūsas foto