Bērnus audzina mīlestība

- 17.Jūnijs, 2016
Viesis
Laikrakstā

«Es eju pa savu iemītu taku un stabili eju. Grāvji malās mani nebiedē, un, kamēr vien varēšu, es to darīšu. Mana priekšniece teikusi: galvenais ir saprast, kas vecākiem darās galvā, un reizēm cilvēkiem ir arī jāiemāca: tā domāt nav normāli. Es viņai piekrītu,» sarunā ar «Liesmu» sacīja Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bērnu tiesību aizsardzības departamenta galvenā inspektore Valmierā RENĀTE ALBERGA.

Darbu, kuru viņa tagad izpratusi līdz kaulam, Renāte dara jau 12 gadus. Inspektori strādā arī Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē un Rīgā. Lai arī bieži domājam, ka valsts iestādēs darbinieku ir par daudz, šajā VBTAI departamentā nav uzpūtības. Ir pretēji: inspektoru galvaspilsētā un reģionos trūkst, ir arī liela kadru mainība. «Emocionālā spriedze mēdz būt liela,» paskaidroja Renāte, uzsverot, ka, līdzīgi kā viņa pati, gadu gadiem inspekcijā strādā vien četras piecas kolēģes. Tostarp arī priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa. Pirms pāris dienām tapis zināms, ka arī ilggadējā vadītāja iesniegusi atlūgumu.

Sabiedrībā sakņojas pārliecība — inspekcija, tātad kontrolētāji. Vai inspektors var būt arī labais jebšu padomdevējs?

Subjektīvu spēju saklausīt un just situāciju dod pieredze. Protams, nav pie mums vienā dienā sakārtojamu lietu, bet vienmēr atceros, ko bērna dzīvē nozīmē viens gads. Pieaugušais, tā atskatoties, mērītu piecu, desmit gadu nogriezni, bet bērna dzīvē gads ir ļoti ilgs laiks. Tāpēc ir svarīgi saukt lietas īstajos vārdos, izvērtēt, ko darām, kur pievēršam visvairāk uzmanību.

To jūs iesakāt, kad vērtējat, kas notiek bērnu aprūpes iestādēs, pašvaldību sociālajos dienestos, bāriņtiesās?

Nav jēgas turp doties un izteikt verdiktu. Es vērtēju ne jau visu pasauli, bet vienu konkrētu Latvijas daļu kontekstā ar visu Latvijas teritoriju. Jā, arī caur dokumentiem, izmantojot bērnu tiesību pārbaudes formas. Taču sadarbība ar sociālajiem dienestiem, bāriņtiesām ir regulāra, lai būtu tā iespēja turēt roku uz pulsa. Pašvaldībās notiek konsultāciju dienas, sniedzam metodisku atbalstu sociālajos dienestos. Kad konsultāciju dienās tiekos ar visu bērnu tiesību jomu speciālistiem, saku: nav nozīmes nekādus faktus vai apstākļus slēpt. Vēl pašvaldībām atgādinu: kad ir bezizeja, kad izprovēts viss, esat izdarījušies, kā spējāt, tad vērsieties pēc palīdzības, piesakiet savu gadījumu. Ir daudzi jautājumi, kurus sadarbībā ar inspekciju var atrisināt. Ir jākustas, jārosās, jādara tad, kad varam tikt galā ar cēloņiem, ne tikai ar sekām.

JA NETIEKU IEKŠĀ PA VIENĀM DURVĪM, tad eju pa citām, domāju alternatīvu, uzver bērnu tiesību aizsardzības inspektore Renāte Alberga, viņa ir pārliecināta arī, ka laimīgs bērns var izaugt ģimenē, kur vecāki viņā ieklausās, ciena un mīl. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru