Bioloģiskās cietes kravas ceļos arī uz Ķīnu

- 29.Septembris, 2015
Laikrakstā

Lai  arī uzņēmumā «Aloja Starkelsen» divdesmit četros pastāvēšanas gados ir notikušas lielas pārmaiņas un moderni attīstīta arī daudzu jaunu produktu ražošana, pamatdarbība joprojām ir kartupeļu cietes ražošana. Tā, kā zināms, Ungurpilī vienlīdz sekmīgi notiek no divu veidu kartupeļiem: integrēti un bioloģiski audzētiem. «Liesma» devās uz Aloju, lai noskaidrotu, kāda uzņēmumā ir 2015. gada sezona.

JĀNIS GARANČS: «Plānojam  zirņus pārstrādāt un eksportēt, tā radot vēl vienu blakus produktu cietei, ķīseļiem, želejām un citiem ražojumiem. Tirgum piedāvājam arī bioloģisko cepamo pulveri un bioloģisko vaniļas cukuru. Ražojam arī produktus, kas bāzējas uz cieti.»

Anta Lūsas foto

Kārtējās investīcijas ūdenssaimniecībā«Aloja Starkelsen» direktoram JĀNIM GARANČAM vispirms vaicājam par investīcijām ražotnē, jo šajā firmā, gatavojoties katrai jaunai cietes ražošanas sezonai, kaut ko modernizē, uzlabo un pilnveido.Stāsta Jānis Garančs: «Šoreiz investīciju mērķis bija ražotnes notekūdeņu un atliekvielu saimniecība. Modernizējām ūdens attīrīšanas iekārtas un pārbūvējām arī kartupeļu sulas baseinus, lai būtu droši, ka sula nenonāks dabā, lai to var ērti savākt un nodot tālākai pārstrādei vai arī izmantot kā augsnes mēslošanas līdzekli. Mums ir pašiem savas 275 metrus dziļas artēziskās akas. No tām iegūstam ļoti labas kvalitātes galda ūdeni. To izmanto ne tikai kartupeļu cietes ražošanas vajadzībām, bet ar dzeramo ūdeni nodrošinām arī visu Ungurpils ciematu.Ražošanā artēzisko aku ūdeni vispirms izmantojam cietes skalošanai, tikai tad to lietojam kā tehnoloģiskā procesa ūdeni, jo visa produkta transportēšana pa caurulēm notiek ar ūdeni. To pašu ūdeni vēlreiz izmanto  pārstrādei pieņemto kartupeļu mazgāšanai. Kad ūdeni ražotnē esam izmantojuši trīs reizes, tas nonāk priekš- attīrītājā, kur no tā atdala smiltis un dubļus, tad tas nonāk mūsu ūdens attīrīšanas iekārtās, kuras esam modernizējuši. Attīrītais ūdens tālāk ietek tā saucamajā starpdīķī, un  vairāk nekā pēc gada tam atļaujam atgriezties dabā Joglas upē.Gadā pārstrādājam vairāk nekā 12 000 tonnu kartupeļu, no tām tikai piektdaļa ir ciete. Gandrīz 10 000 tonnas ir atlikumi, tādēļ to izmantošanas saimniecība ir nozīmīga, jo jātiek galā gan ar kartupeļu sulu, gan arī ar kartupeļu biezumiem jeb gremzdiem. Šā darba apjoms ir liels, tādēļ mēs ar to nenodarbojamies, speciāli tam izveidots uzņēmums SIA «Gaha», kas no gremzdiem ražo bioloģisku mēslošanas līdzekli – koncentrētu granulētu kompostu. To realizē gan bioloģiskās saimniecībās Latvijā, gan arī  eksportē. Piestrādājam, lai papildus pievienoto vērtību dotu arī otram atlikumam – kartupeļu sulai. Izlaistot to uz laukiem, var palielināt kālija saturu augsnē, kartupeļu sula labi noder arī biogāzes ražošanai.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru