Daba — visgudrākā mācību grāmata
Jaunais mācību gads ir pienācis arī pie «Vecupīšu» sliekšņa Kocēnu novadā, kur jau vairākus gadus mājo Dabas izglītības centrs. Par šogad iespēto un jaunākajiem piedāvājumiem jautāju šī centra dabas izglītības darba speciālistei BAIBAI LĪVIŅAI – JAROHOVIČAI.
Kad centru atklāja, tika uzsvērts, ka tā darbība cieši būs saistīta ar dabas zinību mācībām skolās un te varēs notikt mācību stundas. Vai iecere īstenojas?
Mazāk, nekā bija cerēts. Tas vispirms jāteic par tuvējām, Valmieras skolām. Brauca te no Tērvetes, Dobeles, Ogres, Ikšķiles, bet valmierieši ļoti maz. Izņēmums ir Viestura vidusskola, ar kuras skolotājiem te esmu kopā vadījusi vairākas mācību stundas.
Varu gan saprast, ka atvest visu klasi šeit uz mācībām pilsētniekus lielā mērā ierobežo transporta iespējas. Lauku skolām, kur novados ir skolu busiņi, šajā ziņā šurp atbraukt ir vienkāršāk. Tā it īpaši bieži tāds busiņš iepriekšējā mācību gadā te atripoja no Cēsu novada Drabešu sākumskolas. Cik sapratu, «Vecupītēs» nu jau ir bijušas šīs skoliņas visas klases, dažas pat atkārtoti.
Un no Kocēnu novada?
Vien pāris klasītes. Bet tagad jau skolās ir pietiekami zinoši skolotāji. Taču pat pie visbagātīgākā uzskates līdzekļu klāsta, manuprāt, neapgāžama ir atziņa, ka par dabu mācīties vislabāk ir tieši dabā. Esam nu pieraduši daudz uzzināt televizorā, internetā. It kā visu tur var atrast. Taču mežmalas vēju vai pļavas smaržu, slaidumu vai žuburainumu, ar kādu aug koks, jau klasē neienesīsi, bet to visu varu piedāvāt pie «Vecupītēm» izveidotajā dabas takā.
SĒŅOŠANA. Kad sēņu mežā maz, Baiba Līviņa -Jarohoviča par tām stāsta pie šai tēmai īpaši izveidotas ekspozīcijas Dabas izglītības centrā. Anta Lūsas foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv