Dažās stundās par gadu tūkstošiem

- 29.Septembris, 2015
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Jau esam informējuši, ka arī Latvijas Arheologu biedrība ir iedibinājusi tradīciju nosaukt Gada arheoloģisko pieminekli. 2015.gadā par tādu izraudzīta Riņņukalna apmetne un tās tuvumā esošais upurakmens. Pavasarī arheologi rīkoja savas Gada pieminekļa vietas sakopšanas talku, bet pagājušajā sestdienā Vecates pagasta kultūras centrā bija saaicinājuši ieinteresētos uz tam veltītu publisku lekciju.

ZINOŠIE. Arheologi Ilga Zagorska, Mārcis Kalniņš (vidū) un Valdis Bērziņš ar vēstījumu par 2015. Gada arheoloģijas pieminekli. Ārijas Romanovskas foto

To ievadot, šī Gada pieminekļa vietas kurators arheologs Mārcis Kalniņš pastāstīja, ka Riņņu kalniņš  šajā  godā celts balsojumā, kas bijis diezgan vienprātīgs. Pēdējos gados Riņņukalna neolīta apmetnes izpētē iesaistījušies daudzi Eiropas vadošie akmens laikmeta pētnieki, un šis piemineklis, sniedzot arvien jaunu  informāciju par akmens laikmeta cilvēku dzīvi,  piesaista pastiprinātu uzmanību.Pēc tam Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta vadošā pētniece Ilga Zagorska atgādināja arheoloģisko pētījumu vēsturi pie Burtnieka. Gados, kad par Zvejnieku kapu lauku vai citiem iespējamajiem apbedījumiem ezera krastos arheologiem bija vien nojautas, Riņņukalns bija  pazīstamākā un populārākā akmens laikmeta apmetne Austrumbaltijā. Tieši tādēļ tas arī kļuva par pirmo arheoloģisko pieminekli, kas 1924. gada 16. aprīlī tika iekļauts Latvijas Republikas aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.Riņņukalna vēsturisko vērtību atklāja  vēsturnieks grāfs Karls Gustavs fon Zīverss, kas  1873. gadā un 1874. gadā te veica izrakumus. Viņš konstatēja, ka  uzkalniņš sastāv no saldūdens gliemeņu vāku un zivju asaku slāņiem, kuros atrodami arī deguši dzīvnieku kauli, apstrādātu kaulu fragmenti, keramika, dzintara un akmens priekšmeti. Zemākajos slāņos Zīverss atrada arī vismaz četrus apbedījumus, ko viņš attiecināja uz akmens laikmetu. Tad 1881. gadā vācbaltu pētnieks A. Zommers līdztekus akmens laikmeta atradumiem šajā vietā atklāja arī viduslaiku un jaunāko laiku  apbedījumus.

Komentāri
Pievienot komentāru