Dizainera uzdevums ir risināt noteiktu problēmu
KARĪNA VĪTIŅA savu dzīvi raksturo kā uz koferiem. Pašlaik viņa mācās Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA), raksta savu maģistra darbu: kāpēc Z paaudzes jauniešiem ir grūti uzsākt uzņēmējdarbību. Paralēli tam viņa vada skicēšanas darbnīcas Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas (VDMV) audzēkņiem. Labprāt ceļo un studiju laikā divas reizes izmantojusi iespēju mācīties ārzemēs: Austrijā un Īrijā. Kopā ar Karīnu meklējām atbildes uz jautājumiem, kas ir dizains un ko dara dizainers, kas, kā viņa skaidroja, ir ļoti plaši jēdzieni, jo dizainā robežu praktiski nav.
Tas bija tālejošs mērķis – atgriezties Valmierā?
Nē, mani uzaicināja VDMV kļūt par dizaina skicēšanas un datorgrafikas pasniedzēju. Es jau pirms senseniem gadiem mācījos VDMV Mazajā skoliņā. Arī vienu gadu vidusskolā, bet tas bija tieši tas liktenīgais gads, kad nebija finansējuma un to slēdza. Aizgāju mācīties Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā (RDMV). Palikām draugi ar cilvēkiem, kas jau šeit bija skolotāji, un laikam mani atcerējās, ka ataicināja.
Kā sanāca, ka kļuvi par pasniedzēju?
Es mācījos Austrijā, kur apguvu dizaina skicēšanu. Mācījos industriālo dizainu, kas iekļauj mašīnu un mehānikas dizainu, un tas aptver arī dizaina skicēšanu. To darīju visu pusgadu katru nedēļu vismaz kādas astoņas stundas.
Nebaidīja aicinājums pasniegt jauniešiem?
Es pasniedzu vidusskolas grupai, bet mani tas nebaidīja, jo tieši tad, kad atgriezos no studijām Austrijā, LMA pasniedzējs man prasīja, vai negribu pasniegt kopā ar viņu dizaina skicēšanu, jo viņš redzēja manus darbus. Es pasniedzu kopā ar viņu, kas īstenībā bija tāds kā treniņš. Man jau programma bija sagatavota, kad uzsāku pasniegt VDMV. Varēju novadīt pirmās darbnīcas, jo tāds mācību priekšmets kā dizaina skicēšana pašlaik ir VDMV. Tagad mēs to ieviesām kā meistarklases. Vēlāk dizaina skicēšana būs klāt pie zīmēšanas, tāpēc ka to vajag, lai pasniegtu jebkādu ideju, kas tev ir galvā, lai to varētu uzlikt uz lapas. Principā tas ir veids, kā ātrā veidā uzkonstruēt materialitāti un tādas lietas.
Kas ir dizaina skicēšana?
Tā nav akadēmiskā zīmēšana. Tā vairāk ir pa vidu zīmēšanai un rasēšanai. Faktiski tā būvējas uz rasēšanas principiem, bet ātrā veidā ar roku top idejas «zīmējums». Darbs var tapt piecās minūtēs.
KARĪNA VĪTIŅA skaidro, ka dizainera profesija sevī ietver daudz sfēru, piemēram, jāplāno savs un citu laiks, jāpēta cilvēku paradumi. Šobrīd ļoti aktuāls ir dizains, kas veidots, balstoties uz lietotāju pieredzi un saskarsmi, kas ir cieši saistīts ar mājaslapām un mobilajām aplikācijām. Jāņa Līgata foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv