Doktora zinātniskais grāds – pirmoreiz ViA

- 19.Februāris, 2019
Izglītība
Laikrakstā

DACES AIZSTRAUTAS ceļš Vidzemes Augstskolā sākās 2002. gadā, kad viņa pēc Rīgas Angļu ģimnāzijas absolvēšanas uzsāka studijas Valmierā, Vidzemes Augstskolā. Kopš tā laika iegūts bakalaura grāds studiju programmā «Politoloģija», maģistra grāds «Sociotehnisku sistēmu modelēšanā» un nule iegūts grāds doktora studiju programmā «Sociotehnisku sistēmu modelēšana», kas ir pirmais piešķirtais doktora zinātniskais grāds Vidzemes Augstskolas vēsturē. Bet Dace neapstājas – tā vietā, lai absolvētu augstskolu ziemas izlaidumā, viņa nolēmusi iegūt starptautiski atpazīstamo PhD grādu, bet tam vēl nepieciešams sakārtot dažus dokumentus un ieguldīt ne tikai laiku, bet arī pacietību.

Kāpēc izvēlējāties Valmieru par savu studiju pilsētu?

Studēt Valmierā nebija mans sākotnējais plāns. Turklāt biju jau iestājusies citur. Apstākļu sakritības dēļ nolēmu tomēr braukt līdzi draudzenēm, kā bijām pirms tam sarunājušas. Atceros, jau pašā sākumā pamanīju, ka ViA ir daudz pozitīvāka attieksme pret jaunajiem studentiem, nekā biju redzējusi citās augstskolās. Tolaik ViA bija pavisam jauna, kopš tā laika daudzas lietas ir mainījušās. Bet ir saglabājies draudzīgums un atsaucība gan starp studentiem, gan arī pasniedzējiem.

Uzsākot studijas maģistrantūrā, domājāt par tālāko pētniecību doktorantūrā?

Drīzāk ne. Kopumā tādu domu pieļāvu, bet diez vai iztēlojos, ka tā būs šī nozare. Biju starp pirmajiem «Sociotehnisku sistēmu modelēšanas» maģistra studiju programmas absolventiem, un tolaik doktora programmas vēl nebija. Studijas šajā programmā noteikti bija pavērsiena punkts attiecībā uz tālāko ceļu nozarē. Atskatoties jāsaka, ka tā bija liela uzdrīkstēšanās – iestāties jaunā programmā, kuras saturs vēl līdz šai dienai gandrīz vienmēr ir jāpaskaidro, kad kādam pasaku, kur un ko esmu studējusi (smejas). Taču tā noteikti bija laba izvēle!

Ar kādu mērķi uzsākāt studijas doktorantūrā?

Arī šeit tā vairāk bija apstākļu sakritība. Toreizējais maģistra programmas direktors Egils Ginters vadīja arī Sociotehnisku sistēmu inženierijas institūtu un bija panācis institūta iesaisti vairākos liela mēroga starptautiskos projektos. Tas bija ievērojams sasniegums reģionālai augstskolai, zināmā mērā pat uzticības kredīts no lielo partneru puses. Vienlaikus projektu nodevumi, kā jau tas lielos projektos mēdz būt, paredzēja diezgan apjomīgas dokumentācijas sagatavošanu. Un te nu ļoti noderēja gan manas zināšanas par modelēšanu, datu ieguvi un apstrādi, gan arī prasmes veidot oficiālus dokumentus un vienkārši, bet lietišķi aprakstīt tehniskas lietas. Faktiski studijas doktorantūrā uzsāku kā papildinājumu tam, ko darīju institūtā. Arī promocijas darba vadītājs bija Egils Ginters. Tolaik likās, ka lielākais darbs jau būs izdarīts līdz ar projektu pabeigšanu, kā, protams, beigās nenotika, un vēl bija jāiegulda ļoti daudz darba.

PIRMĀ zinātniskā doktore ViA – Dace Aizstrauta.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru