Ermoņika spēlē, kontrabase dūc...

- 2.Jūlijs, 2014
Valmierietis
Laikrakstā

Šogad Valmieras pilsētas svētku laikā, 4. jūlijā, Valmieras muzejā tiks atklāta izstāde «Lauku muzikanti un kapelas Vidzemē 20. gs. sākumā», kas būs apskatāma līdz gada beigām. Hronoloģiski izstāde iezīmē laiku, ko dažkārt mēdz dēvēt par lauku muzikantu «ziedu laikiem», bet tematiski izstāde veltīta mūzikas instrumentiem, kas izvēlētajā laikā spēlēti Vidzemē.

Nav precīzi nosakāms, cik muzikantu bijis Vidzemē, jo gandrīz katrā mājā bija kāds pirkts vai pašdarināts mūzikas instruments, kāds tautas spēlmanis, kurš prata kaut ko spēlēt. 19.gs beigas un 20. gs. pirmā puse Latvijā un Vidzemē bija laiks, kad lielā skaitā izplatījās fabrikās ražoti mūzikas instrumenti, modē nāca fokstroti un šlāgeris. Lokāli mijiedarbojoties vecām ziņģēm un tautas melodijām, veidojās īpatnējs tautas muzikantu repertuārs, kas saglabāts un turpina dzīvot arī šodien.

 

Kāzas Putnu ģimenei Ternejas pagasta «Censoņās», Ziemeļvidzemē. Attēlā redzami kāzinieki otrajā dienā, 20.gs. 30. gadi. Fonā uz jumtiņa sēž muzikants ar ieviņa ermoņiku.

 


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru