Gaļas liellopu nozarē — lielākas saimniecības un apjomus
No LLKC Lopkopības kompetenču centra vadītājas ANITAS SILIŅAS informācijas Zālēdāju projekta fermu dienā šovasar Burtnieku novada Ēveles pagastā.
Tendences
Ja runājam par liellopu audzēšanu kā lauksaimniecības nozari, tad ir svarīgi zināt par tajā iegūstamo produktu. Tie ir divi: vaislas materiāls un gaļa. Ar to pašreiz situācija ir tāda, ka Latvijā nevaram apsēst to, ko spējam saražot. Tā pēdējos desmit gados valstī graudaugu apjoms ir palielinājies astoņas reizes, liellopu gaļas un tās produktu daudzums — sešas reizes, bet tajā pašā laikā dzīvu lopu tirdzniecība ir pieaugusi tieši 94 reizes.
Kāda pašlaik ir liellopu ganāmpulku struktūra? No 2011. gada līdz 2017. gadam slaucamo govju ganāmpulku skaits ir samazinājies, taču atlikušajās piena lopkopības saimniecībās kopā iegūtais piens gan nav samazinājies, bet minētajā laika periodā gaļas liellopu segments ir palielinājies trīs reizes un to ganāmpulks pašlaik ir dubultojies. Tā tas nav ne aitkopībā, ne arī piena lopkopībā, taču gaļas lopkopībā tas ir ļoti uzskatāmi. Ja analizē situāciju pēc saimniecību lielumiem, tad gan tā saucamajās mazajās saimniecībās, gan arī saimniecībās ar 20 — 30 un 50 — 100 lopiem gaļas liellopu apjoms ir pieaudzis.
Ne tik laba ziņa ir tā, ka, piemēram, 2016. gadā 60 procentus no visiem liellopiem saražoja diemžēl tikai septiņās liellopu audzēšanas saimniecībās. Tātad kopumā nozarē joprojām ir pamats vēlēties vēl lielākas saimniecības un vēl lielākus to ražošanas apjomus!
Cenas
Var teikt: tās ir prognozējami stabilas! Apmēram 3,50 eiro par kilogramu Eiropā, un par augstvērtīgu liemeni pēc Eiropas klasifikācijas ar katriem dažiem mēnešiem samaksa kļūst arvien labāka un nu jau tā pārsniedz 3 eiro arī pie mums Latvijā. Ja runājam par gaļu, tad tā jau gadiem ilgi ir nemainīga un stabila ražošanas struktūra, kuras pamatīgumu nodrošina arī tas, ka mums populāra ir piena lopkopība, kuras blakusprodukts, kā zināms, ir brāķētie piena lopi, tādēļ kopumā arī šis segments ir tik nemainīgs.
ANITA SILIŅA: «Fermu dienas rīkojam Valsts Lauku tīkla aktivitātes «Ilgtspējīgas lauksaimniecības ražošanas pilotprojektu īstenošana» ietvaros. Jāņa Līgata foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv