Globālajā sēklu bankā – arī ‘Bruno’, ‘Kaupo’, ‘Adzelvieši’ un citi paraugi
26. oktobris bija liela diena Latvijas Valsts mežzinātnes institūta «Silava» speciālistiem un Latvijas sēklu selekcionāriem.
cionāriem. Norvēģijas Karalistes Svalbāras Globālajā sēklu bankā ilgtspējīgai glabāšanai ievietoja 153 Latvijas izcelsmes (Latvijā izveidotas šķirnes) lauksaimniecībā un pārtikā izmantojamo augu sēklu paraugus, tā stiprinot Latvijas tradicionālo augu ģenētisko resursu saglabāšanu. Galvenokārt tās ir laukaugu sugas – labības, pākšaugi, lini, kaņepes un arī dārzeņi (kopumā 30 sugas).
Drošākā sēklu glabātava pasaulē
Par to, kādēļ zinātnieku un selekcionāru kopīgi izveidotā sēklu kolekcija mēroja tik tālu ceļu, stāsta Zemkopības ministrijas speciāliste Dagnija Muceniece:
«Svalbāras Globālajā sēklu bankā, kas ir lielākā un drošākā globālā augu sēklu glabātava pasaulē, Latvijas izcelsmes šķirņu kultūraugu sēklas ievietotas pirmo reizi. Vēl aptuveni 40 sēklu paraugi tiek gatavoti nosūtīšanai 2022. gadā, jo ievāktās sēklas šobrīd tiek žāvētas un tiek pārbaudīta to materiāla dīgtspēja. Latvijai sēklu uzglabāšana Svalbāras Globālajā sēklu bankā neprasa finansiālos ieguldījumus, tā ir bezmaksas.
Sēklu glabāšana Svalbārā ir ļoti būtiska saistībā ar straujajām klimata pārmaiņām. Tās situāciju pasaulē maina kardināli, reizē ar klimata pārmaiņām ir spiesti mainīties arī mūsu augi – tiem jāspēj pielāgoties gan pēkšņam karstumam un sausumam, gan arī lielam mitruma līmenim. Iespējams, sēklu paraugi, kas glabājas gan Latvijas, gan citu valstu nacionālajās gēnu bankās, satur ģenētisko daudzveidību, ko var izmantot selekcijā, lai izveidotu jaunas šķirnes, kuras ir pielāgotākas nākotnes apstākļiem. Ģenētiskie resursi – tie ir visas cilvēces bagātība, sēklu uzglabāšana nākotnes lauksaimniecībai un vienlaikus arī kultūrvēsturisko vērtību saglabāšana.
IESPAIDĪGI! Skats uz ieeju klintī izveidotajā Globālajā sēklu bankā Svalbārā.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv