Iekļaušanas stāsts kļuvis personīgs

- 22.Septembris, 2023
Viesis
Laikrakstā

Deinstitucionalizācija (DI) pirms dažiem gadiem bija apgūstams jēdziens, kas patiesībā bija īsts mēles mežģis, izrunājot un arī izpratnes līmenī.

Kas būs, ko darīs, vai izdarīs līdz galam? Bija daudz nezināmo. Tagad uz DI projektu un tajā paveikto jāsāk atskatīties, jo šogad tas noslēdzas. Paliks izveidotais, bet vai visās paš­valdībās organizēto kvalitatīvi saglabās? Vai spēs tālāk attīstīt? Vidzemē DI projekta nosaukums ir «Vidzeme iekļauj» un to vada INA MIĶELSONE. 

Ja kaut ko jaunu būvē, tad sabiedrība varbūt zina, ka projektu sāk, un rezultātus redz, kad jaunā ēka gatava. Ar šo projektu viss bija citādāk, jo darbi notika soli pa solim, centrā liekot cilvēku vajadzības. 

Atceros, cik ļoti man patika pati projekta ideja – kvalitatīvākas dzīves veidošana. Pirms pieciem gadiem es ienācu šajā projektā, faktiski neko nezinot par sociālo darbu, tā patiesajiem uzdevumiem. Man droši vien bija priekšstats, ka sociālās lietas ir pabalsti, kāda atbalsta sniegšana krīzes situācijās, bet es jutu, ka būs citādāk, ka varu būt klāt pārmaiņu laikā, būt daļa no pārmaiņām, strādājot tā, ka katra projekta aktivitāte ir jēgpilna, piepildīta un uz kvalitāti orientēta.

«MĒS ESAM UN VARAM» – tā sauc ceļojošo izstādi, kas skatāma tepat Valmierā, «Valletā». Ina Miķelsone piedalījās svinīgajā izstādes atklāšanā, tur arī tapis šis foto, un tas tapis vietā, kur portretētas 30 personas ar invaliditāti un izzināmi viņu dzīvesstāsti. Karīnas Jurciņas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Sabiedrības pulss. - 26.Septembris, 2023 - 21:28

Saki DI un netikai iesaistītie sapratīs jo tādu ir daudz. Katrā bijušajā rajona centrā pa Grupu dzīvoklim un Dienas Aprūpes Centram. Joprojām grupveida seks ir internetā bet nevis manis minētajās iestādēs. Savukārt DAC ir cilvēkiem ar GRT (garīga rakstura traucējumiem) kur viņi aizvada savu darbadienu jo tiem piemīt katram savs talants. Mēs esam sabiedrības daļa un talanti ir jāizkopj... "Valletā" atklātajā izstādē var izlasīt īsus dzīvesstāstus, raksturojumus un sapņus. Ir arī vārdi kuri liecina par neiekļaujošu bērnudārzu, skolu u.t.t. Lielajā padomju zemē bija tikai kara invalīdi kuri savu apliecību izstieptajā rokā turot lauzās cauri rindā stāvošajiem pie letes. Pats esmu DI projekta laikā sācis dzīvot Grupu dzīvoklī, apmeklēju Dienas Centru un "lielos pasākumus" (nometnes/ekskursijas) u.c.

Pievienot komentāru