Izaicinājums «Esiet aktīvi!»

- 15.Aprīlis, 2020
Izglītība
Laikrakstā

Mācības attālināti aizrit jau ceturto nedēļu. Daudziem ikdiena paiet mazkustīgāk, to pavadot mājās ārkārtējās situācijas dēļ. Valmieras 5. vidusskola aicina skolēnus, viņu vecākus un skolas personālu izkustēties ārā un piedalīties Endomondo izaicinājumā «Esiet aktīvi!», kurā jākrāj noietie, noskrietie vai ar riteni nobrauktie kilometri.

«Kad sākās šī ārkārtējā situācija un mācības notika attālināti, tad, protams, visiem priekšmetu skolotājiem bija jādomā, kā to nodrošināt, un mēs, sporta skolotāji, domājām, ko varam mēs. Pirmajai dienai izveidojām aktivitāšu kartes, kurās apkopojām vingrojumu kompleksu, lai stiprinātu ķermeņa muskulatūru, un otrs – mēs domājām, ka noteikti vajag kādas aktivitātes ārā, jo tagad visu laiku skolēni mācās mājās,» atceras Valmieras 5. vidusskolas sporta skolotāja Antra Savele. Tā rezultātā radusies ideja par izaicinājuma veidošanu, kas būtu papildu stimuls iet ārā. Katrs aplikācijā var fiksēt noietos, noskrietos vai ar riteni nobrauktos kilometrus, ko nedēļas laikā apkopo.

Sporta skolotājām ieceres īstenošanā liels palīgs ir Gustavs Māziņš, kas palīdz ar tehniskajām lietām, apkopojot datus Endomondo izaicinājumam, un sagatavo tos publicēšanai sociālo tīklu vietnēs. «Gustavs ir lielais atbalsts. Kad ar viņu runājam un diskutējam, esmu ļoti gandarīta. Viņš kā skolēns piedalās ar savām idejām, mēs arī viņā ieklausāmies,» min skolotāja.

Viena no lietotnes Endomondo iespējām ir izveidot izaicinājumus, kur var reģistrēties ikviens aplikācijas lietotājs. «Kad mēs palaidām kilometru  krāšanu, sākām redzēt, ka tiem, kas brauc ar riteņiem, kilometri vācas ātrāk, tāpēc nedēļas griezumā mēs apskatāmies gan gājējus, kas nūjo, gan ātros soļotājus, skrējējus un atsevišķi riteņbraucējus, bet kilometrāžu mēs skaitām kopā, lai nav apdalīti ne vieni, ne otri,» stāsta skolotāja.

«Pārskatu veido par katru nedēļu atsevišķi, tas tāpēc, lai var redzēt, kuri nedēļas laikā bijuši aktīvākie, jo tad arī cilvēkam ir lielāka motivācija pieteikties. Citādi, ja neesi piedalījies no paša sākuma, ir grūti panākt tos, kas sākuši no pirmās nedēļas. Šī ideja vispār man šķiet ļoti motivējoša, lai izietu ārā kaut vai pastaigāt. Ir arī skolotājas, kas katru dienu pēc darba cītīgi nostaigā 15 kilometrus. Svarīgi, ka neaizmirstam par šīm aktivitātēm, tā saglabājam aktīvo garu un nesēžam tikai mājās,» tā 12. klases skolnieks Gustavs Māziņš.

Var novērot pozitīvu tendenci, ka ar katru nedēļu piedalās aizvien vairāk cilvēku un tiek savākts aizvien vairāk kilometru. Pirmajā nedēļā izaicinājumā «Esiet aktīvi!» piedalījās 29 cilvēki, kopā savācot 1533 km, otrajā – jau 45 cilvēki, kopā sakrājot 4034 km, trešajā – 52 personas, kopā savācot 6814 km. «Katru nedēļu klāt nāk aizvien vairāk kilometru un vairāk cilvēku, un es jūtu, ka ir jāpieliek aizvien lielākas pūles, lai noturētos augšgalā. Man šķiet, ka dalībnieki skatās līdzi, kurā vietā viņi ir un ko dara, tā saprotot, ka bišķīt vajag pieraut, jo bieži vien starp vietām attālums ir minimāls,» tā Antra Savele. Skolotāja min, ka gan skolēniem, gan viņai pašai šis izaicinājums ir papildu stimuls iziet ārā un fiziski izkustēties, savukārt, kad ir paskriets vai nūjots, ir ļoti patīkama sajūta, ko apliecina arī skolēni. «Tā ir kā akcija/atrakcija, esam ļoti apmierināti,» tā skolotāja.

Skolēni sporta stundas var plānot paši, sporta skolotāji sagatavo aktivitāšu kartītes, kas ir jāizpilda, piemēram, viens ir vingrojumu komplekss un otrā ir kāda āra aktivitāte, kā arī punktus var krāt, piedaloties izaicinājumā. «Pagājušajā nedēļā mums bija līdzsvara un koordinācijas vingrinājumi, mēs pie stundu plāna pieliekam klāt tādu failiņu, kur ir video vai bildes, kurās redzams konkrētais uzdevums. Ļoti aktīvi iesaistās mazāko klašu bērnu vecāki, arī šajā Endomondo akcijā. Mazajiem vecāki iesūta video sižetus par to, ko viņi darījuši kopā. Tie ir ļoti interesanti. Ir mūsu dotais uzdevums, ko viņi nofilmē vai nofotografē, un atsūta, lai gan mums kā atgriezeniskā saite ir aktivitāšu karte, kuru skolēns aizpilda, piemēram, pirmdien, 6. aprīlī, bija skrējiens, tad aizpilda, cik daudz noskrēja un kādā laikā, kādā tempā, teiksim, mierīgā tempā bez apstāšanās. Mēs uz rezultātu nespiežam, mēs strādājam uz to, lai iet ārā, kustas un tur sevi formā, arī nekādas pāra sadarbības neveidojam, vienīgi, ja bērni to dara mājās savās ģimenēs. Bērni arī raksta brīvas izvēles aktivitātes, piemēram, ka kopā ar brāli mācījies futbola piespēles, kas mācītas skolā. Ir tāda jauka sajūta, ka viņi atceras, ko mācījušies,» tā skolotāja.

Antra Savele min, ka pēc pirmajām divām nedēļām no skolēniem jūtams pozitīvs noskaņojums, jo viņi izpilda gan skolotājas uzdoto, gan paši pieliek klāt kaut ko no sevis. Plānots, ka Endomondo izaicinājums turpināsies līdz pat mācību gada beigām, jo klātienē mācības, visticamāk, vairs nebūs.

«Izaicinājums ir papildu motivācija cilvēkiem kaut ko darīt. Pašlaik es ārā izeju katru dienu un noskrienu 3 – 5 km, bet tam papildus pastaigāju vai pabraucu ar riteni. Kopš esmu sācis šo izaicinājumu, man nav bijusi neviena diena bez savāktajiem kilometriem, kaut gan arī pirms tam trīs četras reizes nedēļā centos pastaigāt. Nav tā, ka sevi jāpiespiež, patiesībā jau gribas, turklāt pēc 21 dienas jau veidojas ieradums,» skaidro Gustavs Māziņš.

Arī Liesma ar skolotāju Antru Saveli sarunājās pēc tam, kad viņa bija beigusi savu riteņbraukšanas treniņu: «Cilvēki Valmierā nupat kustas diezgan daudz. Man jau iepriekš likās, ka valmierieši ir aktīvi un ka ir tik daudz vietu, kur izkustēties. Es apzinos, ka mums, sporta skolotājiem, varbūt ir vieglāk, šobrīd nav tik viegli izdomāt aktivitātes skolēniem, bet tehnisko izpildījumu mēs pierausim klāt nākamajā gadā. Es domāju, ka arī nākamajā gadā uz pavasara pusi attīstīsim kaut ko līdzīgu un varbūt vēl kāda ideja radīsies un vēl kāda doma pienāks klāt līdz mācību gada beigām.»

IZAICINĀJUMĀ varēs piedalīties līdz pat mācību gada beigām. Gustava Māziņa foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru