Izaugsmes pamatā – profesionāla farmaceitiskā aprūpe

- 24.Februāris, 2026
PROJEKTS
Laikrakstā

Pirms gadu mijas Valmierā notiek novada veiksmīgāko uzņēmēju godināšana dažādās nominācijās. Pasākums notiek sadarbībā ar Valmieras novada pašvaldību un Valmieras Attīstības aģentūru.

Nominācijā «Gada tirgotājs 2025» Atzinības rakstu saņēma uzņēmums SIA «Nigella», kas Valmierā zināms kā «Pārgaujas aptieka» Stacijas ielā 11 un aptieka «Lauma» Brīvības ielā 2a, kā arī aptiekas filiāle Rencēnos. Par farmaceitu ikdienu plašāku stāstījumu lūdzām uzņēmējai, sertificētai farmaceitei, godalgas «Gada farmaceits 2019» laureātei un 2024. gada Balvas medicīnā ieguvējai AGNESEI RITENEI, kura organizē farmaceitisko un saimniecisko darbu vairākos aptieku uzņēmumos Latvijā.

 

Agnese, kā jums no Tukuma izdevās pārņemt savā pārraudzībā SIA «Nigella» Valmierā? Kā šajā procesā likāt lietā savu pieredzi ne tikai farmācijā, bet arī uzņēmējdarbībā?

Esmu no Tukuma, un mūsu ģimenes uzņēmums ir dibināts Tukumā. Ģimenē farmaceiti esam vairāki – mana mamma, māsa Inga, es un nu jau arī mana meita studē farmāciju. SIA «Nigella» ir dibināts pirms vairāk nekā 30 gadiem Valmierā, bet mēs šo uzņēmumu iegādājāmies 2012. gadā. Esam pateicīgi cilvēkiem, kuri bija to dibinājuši un rūpējušies par tā darbību daudzus gadus. Pārņemot uzņēmumu, veicām lielus ieguldījumus Pārgaujas aptiekā, lai nodrošinātu atbilstošu vides pieejamību, uzbūvējām jaunu piebūvi ar liftu un kāpnēm, pabeidzām ēkas otro stāvu un izveidojām jaunu doktorātu. Tur strādā ģimenes ārsti, speciālisti un laboratorija. Priecājamies, ka esam snieguši savu ieguldījumu, lai Pārgaujas pusē būtu pieejami veselības aprūpes pakalpojumi. Savukārt aptieku «Lauma», kas atrodas Burkānciemā, 2020. gadā pārcēlām uz jaunām telpām – Brīvības ielā 2a (bijušā veikala «Neldi» telpās). Aptieka kļuva pieejamāka klientiem, ar plašāku zāļu, uztura bagātinātāju, kosmētikas un medicīnas preču un ierīču sortimentu, konsultāciju telpu. Ēkā ir izveidotas arī plašas prakses telpas Valmieras jaunajai ģimenes ārstei Dr. Telmai Amandai Barisai, kā arī podologam SIA «PodoMedica».

Man patīk mērķtiecīgi un loģiski attīstītā Valmieras pilsētvide un novada vadības izpratne, ka ekonomiskā attīstība ir visa pamatā. Ir liels gods, ka SIA «Nigella» var būt daļa no pilsētas un var sniegt savu ieguldījumu labākai veselības aprūpes pieejamībai.

Aiz daudzām Latvijas farmaceitiem piederošajām neatkarīgajām aptiekām, kā zināms, ir droša aizmugure – jūsu pašu izveidotā apvienība «Mana aptieka». Ko tā dod farmaceitu kopienai?

Pirms 23 gadiem tā tika dibināta ar mērķi uzlabot individuālas aptiekas konkurētspēju, veidot vienu atpazīstamu zīmolu komunikācijai ar klientu, veidot kvalitatīvu augsta līmeņa farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu, radot vienotu mācību procesu mūsu farmaceitiem un farmaceita asistentiem. Ieejot «Mana aptieka», ziniet, ka tā ir vietējam cilvēkam – aptiekāram piederoša aptieka un tajā mūsu klients ir pats svarīgākais. Esam pateicīgi partneriem – individuālām aptiekām, kuras uzticas mūsu apvienībai un ar kurām varam strādāt kopā zem viena nosaukuma «Mana aptieka». Kooperēšanās vienmēr saistās ar vienošanos, pielāgošanos, vienotas kārtības ievērošanu, un dažkārt tas nav nemaz tik vienkārši. Lepojamies, ka mums tas izdodas. Turklāt mūsu dalībnieki ir progresīvi domājoši, ar izpratni, ka aptiekas attīstībai ir jābūt nepārtrauktai, ir jāveic ieguldījumi – interjerā, digitālajās sistēmās, apmācībās.

Medijos ne reizi vien esat uzsvērusi: «Mūsu spēks – mūsu komanda!» Pastāstiet par Valmieras SIA «Nigella» aptieku personālu.

Es varu paļauties uz mūsu komandas cilvēkiem. Aptiekā esam izveidojuši kvalitātes sistēmas, priekšrakstus, kārtību, kas ļauj procesus maksimāli sistematizēt, bet pats svarīgākais ir cilvēka faktors. Aptiekā galvenā misija ir rūpes par klientu, lai viņš saņem vajadzīgās zāles vai citas preces, pilnvērtīgu konsultāciju no aptiekāra, ieteikumus, kā rīkoties. Esam aptiekā, lai palīdzētu pacientiem, un tas ir mūsu galvenais uzdevums. Cilvēkiem nekādā gadījumā nav jāzina visas nianses par zālēm, to lietošanu un recepšu izrakstīšanu, bet aptiekāram gan tas viss jāzina un jāizstāsta.

Liela loma ir aptiekas vadītājam, kurš ikdienā organizē aptiekas darbu, uzņemas atbildību par visām norisēm un uzrauga, lai tiktu veikta pilnvērtīga farmaceitiskā aprūpe. Mums Pārgaujas aptiekā ir jaudīga vadības komanda – zinoša, progresīva un profesionāla.

Regulāri organizējam kolektīva sapulces, lai pārrunātu aktualitātes, konkrētus atgadījumus aptiekā, rezultātus un plānotās izmaiņas, un nekavējoties rīkojamies, lai darbs veiktos bez problēmām. Ir būtiski, lai mūsu komandai būtu kopējs virziens, kā aptiekā jāstrādā farmaceitam un farmaceita asistentam. Savā darbā neciešu vienaldzību un paviršību – ja darbiniekam novēroju šādu attiekami pret pacientiem un pienākumiem, tad tas nav mūsu komandas darbinieks.

Man šķiet izcili, ja vienā komandā ir dažādu paaudžu speciālisti, tādējādi var daudz mācīties cits no cita un prast pieņemt dažādu paaudžu atšķirības. Ja jaunais speciālists ir ar iniciatīvu, idejām, prasmēm vadīt komandu un spējām uzņemties atbildību, tas noteikti tiek pamanīts un viņam ir iespēja kāpt pa karjeras kāpnēm – kļūstot par atbildīgo personu. Būt vadītājam ir nopietna atbildība – daudzi domā, ka vadītājs tikai «sēž pie papīriem». Tā sen vairs nav. Mūsdienās tehniskos procesus veic digitālās sistēmas, bet vadītāja galvenais pienākums ir vadīt komandas darbu, deleģēt uzdevumus, uzraudzīt to izpildi un prasīt atbildību.

Aptiekas – laikam līdzi! Ko tas nozīmē farmaceitu ikdienā? Modernās tehnoloģijas, jaunas zāles, jaunas pieejas un arī prasības. Kā ar to Valmierā?

Uzņēmums attīstībā nedrīkst apstāties. Pēdējo desmit gadu laikā pozitīvi maināmies – esam ieviesuši vairākas digitālās sistēmas, lai darba laiks būtu efektīvāk izmantots tieši pacientu aprūpē un klientu apkalpošanā. Sekojam līdzi, ko vēlas mūsu klients – laipnu un profesionālu apkalpošanu, sortimentu, piedāvājumu, aptiekas vizuālo izskatu. Pirmajā vietā es lieku laipnu un zinošu speciālistu, kurš regulāri izglītojas, prot saprotami izskaidrot sarežģītus jautājumus par zālēm, prot risināt nestandarta situācijas un nekad neatstās pacientu bez risinājuma. Vienlaikus «Mana aptieka» ir labs piedāvājums klientam – katru mēnesi 500 – 700 akcijas pieprasīti produkti, attīstām augstas kvalitātes «Mana aptieka» zīmola produktu piedāvājumu, īpaši piedāvājumi kosmētikai un higiēnas precēm, īpašas senioru dienas u.c.

Pārgaujas aptiekā uz vietas veic zāļu izgatavošanu, nederīgo zāļu pieņemšanu no iedzīvotājiem, pasūtām jebkuras zāles – reģistrētas un nereģistrētas, kompensējamas un nekompensējamas, retas, homeopātiskas un antropozofas u.c.

Dzirdēts, ka «Pārgaujas aptieka Valmierā» ir atvērusi savu filiāli Rencēnos. Tātad esat attīstībā?

Esam pateicīgi mūsu klientiem Rencēnos, ka viņi izvēlas nākt pie mums, jo bez jums mēs tur nebūtu. Pārgaujas aptiekas filiāles uzturēšana Rencēnos ir vairāk tāds bezpeļņas sociāls projekts, kura pamatā ir vēlme nodrošināt pagasta iedzīvotājus ar zālēm. Aptieku filiāles laukos ir samērā reta parādība, un tās uztur tieši individuālas aptiekas.

Mūsu farmaceiti un farmaceita asistenti nepārtraukti mācās, lai vienmēr būtu kompetenti konsultēt pacientus, ieteikt labāko. Šobrīd saskaramies ar to, ka mums visapkārt ir ārkārtīgi daudz un dažādas informācijas, kurā cilvēki apjūk un nespēj atšķirt, kura ir patiesa un kura meli. Cilvēki jauc zāles un uztura bagātinātājus, pārtrauc zāļu lietošanu, maina zāļu devas un lietošanas biežumu, jo kāds teicis, ka tās bojā aknas, nieres. Uztura bagātinātāji nav slikti, bet to lietošanai ir jābūt pamatotai, un nekādā gadījumā tie nespēj ārstēt un aizstāt zāles. Attīstoties mākslīgā intelekta rīkiem, ienāk arī daudz viltotas informācijas, attēli vai kāds acīs krītošs raksts, kas veicina kādu produktu izplatīšanu. Saredzu, ka kompetenta un uzticama aptiekāra loma nākotnē pieaugs vēl vairāk.

«Pārgaujas aptiekā» un aptiekā «Lauma» ir konsultāciju telpas, kurās veicam pulsa frekvences un arteriālā asinsspiediena mērījumus, bet mēs noteikti varētu vairāk izmantot aptiekas potenciālu un veikt papildu pakalpojumus – vakcināciju (piemēram, pret gripu), eksprestestu veikšanu, padziļinātas konsultācijas zāļu lietošanas terapijas sakārtošanā u.c.

Zinot, ka esat Aptieku biedrības valdē un Veselības ministrijas konsultatīvās padomes locekle, nevar nepajautāt: kā varas gaiteņos izdodas lobēt Latvijas farmaceitu intereses?

Farmācijā ir nopietna normatīvo aktu bāze – ir regulēts pilnīgi viss zāļu izplatīšanas process no ievešanas līdz pat pacientam, vienlaikus strādājam ar daudzām sistēmām, kā: e-veselība, vadības informācijas sistēma, zāļu verifikācija, kases sistēma, apdrošinātāju sistēmas u.c. Ir izsekojams katras tabletes ceļš no piegādātāja līdz pacientam. Aptiekas plauktos nav iespējams ienākt viltojumam, jo viss ceļš ir izsekojams un katrs uzņēmums, kas darbojas šajā jomā, ir licencēts Zāļu valsts aģentūrā.

Aptiekai ir jāspēj saglabāt balansu – būt veselības aprūpes iestādei un būt saimnieciskās darbības veicējam, kura darba rezultātam ir jābūt ar finansiāli pozitīvu zīmi. Farmaceitu un farmaceita asistentu galvenais uzdevums ir farmaceitiskās aprūpes sniegšana un konsultācijas par zālēm un to lietošanu, nevis pārdošanas veicināšana. Ministrijai jāpalīdz noturēt balansu starp pakalpojumu un biznesu mūsu jomā.

Veselības ministrija ir farmācijas politikas radītājs un attīstītājs. Esam gandarīti, ka Veselības ministrija saredz aptiekas, farmaceita un farmaceita asistenta potenciālu iedzīvotāju veselības aprūpē un vēlas padarīt pieejamākus jaunus pakalpojumus. Tas šobrīd iet saskaņošanas procesu caur «Aptieku un aptieku filiāļu darbības noteikumiem», kur ieplānots, ka aptiekas varētu vairāk iesaistīties saslimšanu profilaksē – veikt vakcināciju (piemēram, pret gripu), veikt eksprestestus (piemēram, D vitamīna, treponēmas u.c. eksprestests), veikt recepšu zāļu izsniegšanu pacientam ārkārtas situācijās, padziļinātas konsultācijas par zālēm, zāļu pārskata sastādīšanu (tas ir svarīgi, ja pacientam ir jālieto 5-8-10 un vairāk zāles reizē), smēķēšanas atmešanas programmu u.c.

Liels paldies ikvienam klientam par uzticēšanos aptiekāru padomam! Atcerieties: «Mēs strādājam šeit jūsu dēļ!»

 

DAĻA NO «PĀRGAUJAS APTIEKAS» DARBINIEKU KOMANDAS. Gundega (no labās), Jana, Gunita (aptiekas vadītāja), Nadežda, Patrīcija Ance, Inga (priekšā) un Sintija. Ārijas Romanovskas foto

 

MAF

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta «Ziemeļvidzeme – mūsu nākotnes reģions» saturu atbild projekta īstenotāja SIA «Imanta info».Projekta Nr. 2025.LV/RMA/1.6.1/001


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru