Jaunie reindžeri stāsta par Salacu

- 19.Oktobris, 2019
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Bieži  esam  dzirdējuši  par  pasākumiem, kuros ir iesaistījušies jaunie reindžeri. Kas viņi ir?

Šīs starptautiskās kustības aizsākumi ir 2002. gadā, kad  Eiropas dabas un nacionālo parku federācija izstrādāja programmu, kuras galvenais mērķis ir ar praktiskām aktivitātēm un neformālo izglītību veicināt jauniešu izpratni un ieinteresētību dabas izzināšanā, dabas aizsardzībā, kā arī vietējo dabas un kultūrvēsturisko objektu saudzēšanā. Būtībā viņi ir jaunie dabas pētnieki, kuri seko norisēm dabā, cenšas izprast dzīvnieku pasaules likumus un vēro ikdienišķos dabas brīnumus, kas vairumam no mums paslīd garam nepamanīti. Jaunie reindžeri dod  ieguldījumu arī aizsargājamo dabas teritoriju apmeklētāju izglītošanā.

Latvijā  jauno reindžeru kustība aizsākās Gaujas nacionālajā parkā, kur tai pamatus 2004. gadā lika  dabas aizsardzības speciāliste Meldra Langenfelde un ilggadējs vides inspektors Māris Mitrevics.

«Ziemeļvidzemes» paspārnē

Kopš 2018. gada dabas izglītības centra «Ziemeļvidzeme» paspārnē   jauno reindžeru grupa ir arī Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā, kur viņu  darbību koordinē dabas izglītības speciāliste Inta Soma. Jaunieši no Alojas Ausekļa vidusskolas un  Baumaņu Kārļa Viļķenes pamatskolas, skolotāju Jura Alpa un Ilvas Zvirgzdiņas rosināti, jau paguvuši doties dabas izpētes pārgājienos, tikties ar zinošiem vides speciālistiem, piedalījušies «Dabas koncertzāles» pasākuma zinātnisko laboratoriju darbības nodrošināšanā.

Kārtējā kopā nākšana viņiem bija par  tēmu «Salaca kā nozīmīga ekosistēma», tā sakrita ar  Nēģu svētkiem Salacgrīvā aizvadītās nedēļas nogalē.

Aktualitāte nārstojošo lašu sargāšana

Jauniešiem par Salacu, tajā mītošajām zivīm un to sargāšanu, dažādiem liegumiem stāstīja Valsts vides inspektors Zigmunds Dambis un ilgus gadus sabiedriskā inspektora darbā pieredzi krājušais Jānis Ozoliņš. Viņi demonstrēja  attēlus, dažādus aprīkojumus, arī nakts redzamības ierīces, ar kurām  pat tumsā var saskatīt aizdomīgu rosību pie upes.

REIZ BIJA. Eva un Evija nodarbībās daudz ko ir uzzinājušas par zivīm, kas Latvijas teritorijā pēdējo reizi manītas pirms 360 miljoniem gadu. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru