Kartupeļu platības pārstrādei pieaug, pārtikai — samazinās
SIA Aloja – Starkelsen, kā zināms, jau vairākus gadus ir vienīgais kartupeļu cietes ražotājs Baltijā, kas specializējies cietes ražošanā no īpaši audzētiem kartupeļiem. Vairāk nekā 25% no kopējā cietes apjoma ir saražota no bioloģiskās lauksaimniecības saimniecībās izaudzētiem kartupeļiem, bet visa pārējā ciete — no integrēti audzētiem kartupeļiem, tātad saskaņā ar Latvijas nacionālās kvalitātes shēmu, kas kopumā nodrošina augstākas kvalitātes normas nekā ES likumdošanā noteiktās. Ko pašlaik liecina uzņēmuma sadarbības partneru jaunās kartupeļu platības? Atbildi «Liesma» vaicāja uzņēmuma Aloja – Starkelsen agronomei AIGAI KRAUKLEI.
Tā kā esat arī Latvijas Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības vadītāja, tad noteikti zināt, ko Latvijas laukos šopavasar stādīja vairāk — kartupeļus pārstrādei vai tomēr pārtikai?
Vēl nenosaukšu kopumā apstrādāto un apstādīto hektāru kopskaitu, bet viens gan ir skaidrs — pārstrādei paredzēto kartupeļu platības arvien palielinās, bet pārtikas biznesam domātās — samazinās. Audzēt kartupeļus vairāk pārstrādei lauksaimnieki izvēlas galvenokārt tādēļ, ka pārstrāde tomēr ir salīdzinoši drošais un arī prognozējamais bizness, kurā galdā likti skaidri un caurskatāmi iespējamās sadarbības noteikumi: kur, kam un kā audzēsi kartupeļus, kur un kā tos realizēsi, kad un kādu samaksu pēcāk par to visu saņemsi. Tajā pašā laikā viss, kas saistīts ar pārtikas kartupeļu iespējamo realizāciju, ir diemžēl tik ļoti neskaidrs, ka viena daļa audzētāju atkāpjas no pārtikas kartupeļu audzēšanas biznesa.
AIGA KRAUKLE: «Esam strauji attīstījušies ne tikai kartupeļu cietes ražošanā, bet arī tirgu attīstībā, tādēļ Alojas kartupeļu ciete ieņem vadošās tirgus pozīcijas ne tikai Baltijā, bet arvien vairāk arī Eiropā un ASV.» Jāņa Līgata foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv