Ķoņu kalna daba iedvesmo radīt
Gatavojoties Naukšēnu novada svētkiem, jau ziemā radās doma Ķoņu kalna dienas programmu papildināt ar mākslas izpausmēm. Ļoti iederīga kalna videi šķita mākslas forma – Land Art. Uzziņai: Land Art (lendārts, zemes māksla) jēdziens radies 20. gadsimta 60. gados ASV. Lendārta mākslas darbi tiek radīti dabā, izmantojot dabas materiālus, veidojot gan ļoti iespaidīgu un lielu formu darbus, kuri vairāk līdzinās vides mākslas objektiem, gan minimālistiskus, niansētus darbus, kuri kļūst par dabas ainavas sastāvdaļu – kādu laiku saglabājas, bet tad – iestrādājas zemē, pazūd mežā vai aizskalojas upē.
Land Art virziens ir kā vizuāla ilustrācija dzīves veidam – tajā saplūst dzīves filosofija un māksla. Cilvēks šeit ir dabas vērotājs, savas vietas meklētājs tajā, ar pietāti lūkojoties uz dabas jau radīto, īsteno paša vēlmi radīt.
Mākslinieki Jānis Gutāns-Grasis un Sanda Zeme, kuru darbu foto atskaites no dažādām Latvijas un kaimiņvalstu vietām vai katru nedēļas nogali skatāmas sociālajos tīklos, atsaucās uz tautas nama vadītājas Kadrijas Mičules izteikto ideju un bija gatavi Ķoņu kalna izaicinājumam.
Sarunās ar māksliniekiem uzzināju, ka pasaulē un tepat kaimiņvalstī Lietuvā lendārts ir populārs mākslas virziens, pat notiek festivāli, bet Latvijā tas ir maz izplatīts, tāpēc vaicāju, kāpēc Jānis un Sanda izvēlējušies tieši šādu radošās izpausmes veidu.
SAULRIETS – dabas objekts Ķoņu kalnā. Foto no Kadrijas Mičules arhīva
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv
Tas darbs ir plaģiāts. Pirms vismaz ētrdesmit gadiem, kaut ko līdzīgu jau uztaisīja Gvido Buls Inciemā. Ir vēl citi darbi, tā kā derētu atsaukties uz avotiem.
Plaģiāts?! Akmeņu kārtošana mandalas formā, akmeņu balansēšana u.c. ir veidi, kurus pielieto ļoti daudzi, katrs izveidojot savu stilu. Tikpat labi varētu teikt, ka uzrakstīta četrrinde arī ir plaģiāts, jo kāds arī to līdz šim ir izdarījis. Tieši šāds variants pavisam noteikti nav ne Inciemā, ne kaut kur citur.