Lai vietējie augi neizzūd

- 19.Janvāris, 2024
Nedēļas nogale
Laikrakstā

Jau vairākus gadus Latvijā darbojas mantoto kultūraugu kustība. Viņu misija ir apzināt tos mantotos kultūraugus, kas saglabājušies, lai tie nepazūd. 

Protams, arī aicināt cilvēkus apzināties to, kas viņiem ir, un audzēt un lolot augu tā, lai tas saglabājas arī nākamajām paaudzēm. Lai cilvēkus izglītotu, viņi šajā gadā rīko Augu sēklu lolotāju mācības, tā teikt, mācās ziemā, pavasarī sēj, vasarā un rudenī kopj un vāc ražu un sēklas. Augu sēklu lolotāji tikās ZOOM sesijās janvāra otrdienās, un vairs ir palicis 23. janvāris ar noslēgumu sēklu maiņas pasākumā klātienē sestdien, 27. janvārī, Ādažos. Lekcijas tiek arī ierakstītas; kad mācības būs noslēgušās un mācību materiāli būs apkopoti, tie tiks publicēti mājaslapā mantots. permakultura.lv. 

Mantots kultūraugs

Vislabāk par sēklu maiņas iniciatīvas nozīmi zina stāstīt iniciatīvas vēstnese SANDRA STABINGE, un Augu lolotāju mācībās viņa skaidro, kas ir mantots kultūraugs:  «Par mantotiem kultūraugiem uzskatāmi tādi kultūraugi, kas ilgstošā laika periodā (vismaz 30 gadu jeb vienu paaudzi) tiek audzēti vai ataudzēti noteiktā teritorijā, saimniecībā, dzimtā vai ģimenē. 30 gadi ir laika posms dārzeņaugiem, bet augļkokiem tie ir 80 – 100 gadi. 

SĒKLU APMAIŅAS PUNKTS VALMIERĀ pie veikala Gemoss. Ikvienā no šiem punktiem var ne tikai paņemt vai apmainīties ar sēklām, bet arī iegūt informāciju, kā to vislabāk izdarīt. Ziema, protams, ir klusais laiks, sēklu maiņa aktīvi notiek pavasara mēnešos. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru