Laimas zīme Matīšu šallēs un jostā

- 17.Februāris, 2017
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Latvijā vecākā saldumu ražotāja «Laimas» līdzdalība dažādos projektos, sevišķi jau Ziemassvētku laikā Mīlestības namiņā Rīgā, aicinot atbalstīt mazās sirsniņas, guvusi milzu atbalsi. Pamanīts bija arī «Laimas» vides objekts gaismas festivālā «Staro Rīga» 2011. gadā, kad, pie Pulvertorņa pieskaroties Laimas zīmei, katrs varēja radīt unikālu mūzikas skaņdarbu.

«Bet 2012. gadā Latvijas novadi, pagasti un pilsētas, tostarp arī Matīši, saņēma fantastisku konfekšu fabrikas un a/s «Nordic Partners» dāvinājumu — unikālu rakstu zīmes, kas gluži kā identitātes kods satur katra pagasta nosaukuma vēstījumu,» Matīšu pagasta kultūras dzīves vadītāja Ligita Jenča iesāk stāstu par pagasta lepnumu — īpašajām adītajām šallēm. «Padomājām un palēnām sākām savu ideju reāli kustināt

Un, L. Jenčas un pagasta pārvaldes rosinātas, pirmās šalles noadīja vietējās rokdarbnieces Amanda Priedīte un Ināra Salaciete. «Sākumā jau nezinājām, kā tās izskatīsies, tāpēc meitenes adīja divās adījumu tehnikās — gan ierasti kārtās labiski un kreiliski, gan sviķeļadījumā. Domājām, pavērosim, kura šalle labāk izskatīsies, pie tās paliksim. Tomēr joprojām izmantojam abus adījumus. Atšķiras tikai pamatkrāsa — baltā vai pelēkā. Mums ir arī sava Matīšu josta, ko noauda tautas daiļamata meistare Galina Birkava, ievērojot Vidzemes tautas tērpu krāsas un stilu, saskaņojot ar Bauņu (Matīšu) tautas tērpu.» L. Jenča norāda, ka Matīšu zīme nav etnogrāfisks vēstījums, tas ir jaunradīts simbols, kas tāpat kā citos Latvijas novados izmantojams kā suvenīrs, pateicības zīme Latvijai. Savukārt zīmju izstrādātāji — zīmju pētnieks, mākslinieks Modris Tenisons un datorspeciālists Armands Strazds — uzskata, ka ar laiku tās var kļūt līdzvērtīgas vietvārdiem.

MATĪŠU SIMBOLU — šalli ar ieadītu Matīšu zīmi — saņēmuši visi pagasta iedzīvotāji — politiski represētie. Ja kāds nespēja piedalīties 25. marta piemiņas pasākumā, viņam to pasniedza mājās. Attēlā: Olafam Ābelem šalli pasniedz pagasta pārvaldes bijusī vadītāja Anita Grīnšteine (no kreisās) un pašreizējā pārvaldniece Skaidrīte Klāsone.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru