Laukos darbs un romantika

- 20.Oktobris, 2015
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Atsaucoties uz Zemnieku saeimas un Lauku ceļotāja akciju, pilsētnieki vēlējās izzināt lauku ikdienu tuvplānā. Mazsalacas novadā sestdien bija iespējams paviesoties zemnieku saimniecībā «Jaunbomji», lai iepazītu dažādus lauku labumus un noklausītos slavas dziesmu ķirbim, bet z/s «Lojas» piedāvāja apskatīt gaļas lopu ganāmpulku, zālāju un graudkopības saimniecību, kā arī salmu granulu ražotni.

EKSPORTA PRECE ir salmu granulas. Mareks Bērziņš rāda, kādi izskatās salmu krikumi, kurus pakaišiem govju fermās un zirgu staļļos  izmanto Somijas lauksaimnieki.

Vairās laukus idealizēt«Lauki ir interesanti, laukos ir daudz ko darīt, bet darbs ir smags, bez brīvdienām, atvaļinājuma, visu laiku esi atbildīgs par visu, un, lai saimniekošanu un ražošanu varētu saukt arī par biznesu, ir nepieciešams ļoti daudz ieguldīt. Nav tā, ka viss tirgus ir  sadalīts, ka labi var strādāt un attīstīties tikai vecās saimniecības, bet tā patiesība būs kaut kur pa vidu,» tā «Liesmai» sacīja z/s «Lojas» saimnieks MAREKS BĒRZIŅŠ un piebilda, ka tieši to pašu atkārto katram jaunam cilvēkam, ģimenei, topošajiem lauku uzņēmējiem, ja viņi interesējas par lauku dzīves un darba iespējām. Mareks piekrīt, ka par lauku ikdienu nav iespējams uzzināt, skatoties televīzijas šovus vai lasot ziņas internetā.«Kādreiz ļoti plaši iesaistījos šādos pasākumos. Uz saimniecību brauca skolēnu grupas, jaunie uzņēmēji. Šķiet, ka vietējie visi jau izzinājuši, kas pie mums notiek, interese mazinājusies. Taču priecājos, ja kāds atbrauc, noskaidro, kā laukos klājas, un veido par zemnieku objektīvu priekšstatu. Man jau liekas, ka darbīgi zemnieki interneta vidē pašlaik tiek pozicionēti gandrīz kā ubagi, kas atkarīgi no Eiropas, izmanto tikai tās piedāvātos labumus. Tajā pašā laikā viņu bērni iet labās skolās, pats zemnieks brauc ar John Deere... Dienas lauku ceļotājiem tieši tam ir domātas, lai interesenti varētu iepazīt dažādas saimniecības, satikt saimniekus, aprunāties. Tiek rādītas lielsaimniecības un tādas sētas, kur saimniece nodarbojas ar mājražošanu, saražojot varbūt vienu, bet ļoti interesantu produktu,» tā Mareks, kurš ir arī Zemnieku saeimas valdes loceklis, tāpēc uzsver, ka Latvijas lauku iepazīšanas virsuzdevums ir pateikt: «Lauki ir dzīvi! Ja tos salīdzina šodien un pirms 15 gadiem, redzams, ka lauki attīstījušies, grāvji izpļauti, lauki apsaimniekoti. Jā, ir vietas, kur mājas tukšas, saimniecības pamestas, bet kopumā varam teikt, ka esam tauta, kas spēj sevi pabarot. Tas ir jānovērtē. Tajā pašā laikā mūsu paaudzei ir jāatzīst, ka esam tie, kam lauki jāpadara interesantāki nākamajai paaudzei, tā pašiem arī jāizaudzina, lai visam iesāktajam būtu sekotāji.»

Komentāri
Pievienot komentāru