Muzikāls pagalmu teātris ar un par bērniem
Valmieras vasaras teātra festivāls no 5. līdz 7. augustam būs teātra svētki pilsētvidē, kas rādīs pilsētu un tās apkārtni no cita, līdz šim neierasta skatu punkta. Lielākā daļa festivāla norises vietu būs brīvā dabā, ārpus pierastajām teātra telpām. Viens no notikumiem — bērnu programma, ko varēs apmeklēt bez maksas, — norisināsies divos Valmieras daudzdzīvokļu namu pagalmos: G. Apiņa ielā 22 un L. Laicena ielā 9. Izrādē «Nāc laukā!» jaunākās paaudzes skatītāji namu pagalmos blakus rotaļu laukumiem un smilškastēm kopā ar teātra māksliniekiem varēs iepazīt un sekot līdzi tam, kā top teātra brīnums — izrāde.
«Tā stāstīs par dzīvi pagalmā pirms interneta un par dzīvi pagalmā šodien. Par nedarbiem un cēlsirdību, par kautiņiem un pirmo mīlestību. Tā būs muzikāla izrāde par bērniem un taps, bērniem līdzdarbojoties tieši turpat pagalmā. Izrādes auditorija ir bērni vecumā no 10 gadiem, taču, protams, gaidīti tiek gan mazi, gan lieli,» ieskicē viens no iestudējuma veidotājiem, aktieris un režisors KĀRLIS KRŪMIŅŠ, ar kuru arī šī saruna.
Pastāsti, kā nonāci līdz Valmieras vasaras teātra festivālam?
Es strādāju ar jauniešiem un bērniem Radoši audzinošajā teātra skolā (RATS) jau vairāk nekā septiņus gadus, veidoju izrādes ar un par bērniem un jauniešiem. Iespējams, tāpēc tiku uzrunāts veidot izrādi Valmieras vasaras teātra festivālā. Līdz šim gan neesmu veidojis bērnu vai jauniešu izrādes profesionālajā teātrī — šis man ir arī kā jauns izaicinājums, jauna pieredze.
Kādas ir tavas attiecības ar Valmieras teātri un pilsētu?
Ar Valmieru un Valmieras rajonu man ir tuva saikne — daudzus jaunības mirkļus esmu pavadījis gan Strenčos, gan Valmierā, gan Mazsalacā. Savu diplomdarbu veidoju Valmieras teātrī, kā arī pirmā nozīmīgā loma pēc studiju beigšanas tika spēlēta tieši Valmieras teātrī — Māras Ķimeles režisētajos «Indrānos» tēloju Noliņu. Esmu viesojies Valmieras teātrī arī ar vairākām viesizrādēm — «Simbelīns», «Leģionāri», Rīgas Krievu teātra «Indrāni», kā arī esmu strādājis ar Valmieras aktieriem dažādos teātra projektos.
Pastāsti, kas top, un to, cik liela loma topošajā darbā ir gan tev, gan izvēlētajai vietai.
Par teātri jau saka, ka tā ir ļoti lokāla māksla, parasti gan ar to saprotot vietējās kultūras, valodas, sociālās un politiskās īpatnības. Mūsu izrādes gadījumā to spēlēsim divos konkrētos Valmieras pilsētas pagalmos, tāpēc izrādes tapšanas laikā mēģinām iepazīt šo konkrēto pagalmu dzīves īpatnības un mēģināsim tās arī apspēlēt izrādē.
Vai paredzi, ka jūsu darbam varētu būt turpinājums arī ārpus šī konkrētā festivāla?
Protams, ir skaisti piedzīvot kaut ko unikālu, piemēram, izrādi, kas tiek rādīta tikai vienu reizi, bet, ņemot vērā ieguldīto laiku un resursus, gribētu, lai izrāde tiktu spēlēta vēl. Pašlaik izrāžu repertuārs bērniem un jauniešiem ir visai ierobežots, tāpēc veiksmes gadījumā būtu izšķērdīgi jaunradītās izrādes tālāk nerādīt. Es drīzāk to redzu kā Valmieras vasaras teātra festivāla būtisku pienesumu Latvijas teātra kopainā.
Pēdējais jautājums: ko esi lasījis vai redzējis no Raiņa un Blaumaņa?
Pēdējais, ko esmu lasījis no Raiņa? Es lasīju par Raini — par viņa politiskajām gaitām Latvijas brīvvalsts laikā. Visai interesants materiāls.
________________
Vairāk par Valmieras vasaras teātra festivālu www.valmierasfestivals.lv
KĀRLIS KRŪMIŅŠ. Foto no personiskā arhīva
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv