Mūžs kā dižozols
Šopavasar Pilsētas kapos nejauši satiku kādreizējās darbabiedrenes Valmieras stikla šķiedras rūpnīcā — māsas Māru Zeitmani un Inesi Miķīti. Viņas nesa pamatīgus zaru klēpjus. Biju pārsteigta, jo zināju, ka Miķīšu dzimtas kapuvieta ar skaisto tēlnieka Andra Vārpas veidoto pieminekli atrodas Kocēnu kapsētā.
Māsas paskaidroja, ka viņas kopj pamestus, aizaugušus kapus, darot to jau ilgāku laiku. Pilsētas kapsētā viņas rūpējoties par dzejnieka Rietekļa piemiņu un pašlaik no krūmiem un pamatīga aizauguma atbrīvojot kapavietu, kurā esot arī skaists piemineklis. Kopā apskatījām sauli ieraudzījušo pieminekli. Marmorā iegravētais vārds un uzvārds TEODORS MENEKS (1875.02.23. — 1938.08. 22.) mums neko neizteica. Taču bija skaidrs, ka piemineklis nav vienkāršs standarta kapakmens, bet gan mākslinieka roku darbs. Norunājām, ka kopīgiem spēkiem centīsimies atrast informāciju par Teodoru Meneku.
Jautāju Mārai un Inesei, kā radusies viņu neparastā aizraušanās — gādība par svešu cilvēku piemiņas vietu saglabāšanu. Māsas stāstīja, ka cenšoties līdzināties saviem vecākiem — sabiedriski aktīviem, čakliem cilvēkiem.
Kocēnu pagastā, netālu no Zilākalna, atrodas «Gaičas», Latvijas brīvvalsts laika paraugsaimniecība. Tās ir mājas, kurās uzauga un dzīves pieredzi ieguva sirdsgudrā Mirdza Miķīte. Māra un Inese kā patiesu dārgumu glabā «Gaiču» viesu grāmatu. Tajā savus pateicības vārdus un vēlējumus ierakstījuši daudzi sabiedrībā pazīstami cilvēki — Rieteklis, Jāzeps Vītols, Gustavs Zemgals, Hugo Celmiņš, Elīna Zālīte, Emīlija Benjamiņa, dejotāja Marta Alberinga, Miķīškundzes goda krustmāte. Latvijas sūtnis Lielbritānijā Kārlis Zariņš ar ģimeni tur viesojies vairākkārt.
MĀSAS. Māra (no kreisās) un Inese. A. Aizsilnieces foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv