Ne tikai Varoņu piemiņas diena
22. jūnijs parasti tiek uztverts kā diena pirms Līgo dienas ar pirmssvētku steigu, laika prognožu lasīšanu un gatavošanos tradicionālajiem svētkiem. Kalendāros gan ir norāde, ka atzīmējama Varoņu (1919. gada Cēsu kauju) piemiņas diena, taču realitātē tas skar Cēsis un to tuvāko apkārtni. Kaut kā esam aizmirsuši, kas notika šajā pašā datumā pārdesmit gadus vēlāk. Jo vēsture dažbrīd ir visai dīvaina lieta.
1941. gada 22. jūnija agrā rītā Vācija uzbruka Padomju Savienībai. Sākās karš, ko vecākā paaudze atceras ar nosaukumu «Lielais Tēvijas karš». Šo nosaukumu vēl joprojām lieto mūsdienu Krievijā. Pareizi būtu runāt par vēl vienu posmu Otrajā Pasaules karā. Un, neskatoties uz to, ka kopš kara sākuma pagājuši jau daudzi gadi, neskaidrību mazāk nav kļuvis.
Praktiski neviens vairs nemēģina iebilst, ka Otrā Pasaules kara izcelšanos sekmēja 1939. gada 23. augustā noslēgtais Molotova-Ribentropa pakts. Oficiāli abas valstis vienojās neuzbrukt viena otrai, slepenajos papildprotokolos Hitlers ar Staļinu vienojās sadalīt ietekmes sfēras Eiropā. Vācija ieguva garantijas, ka, uzbrūkot Polijai, tai nebūs jākaro ar PSRS. Padomju puse attiecīgi ieguva brīvas rokas Baltijā un daļā Polijas.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv