Ne vien lokālpatriotisms, bet arī piederība kopienai
Kopš 2023. gada 15. augusta, kad svinīgā pasākumā pirmajiem 14 uzņēmējiem piešķīra no jauna radītās preču zīmes «Radīts Valmieras novadā» lietošanas tiesības, nu jau vairākos citos svinīgos piegājienos šīs preču zīmes lietošanas atļaujas ir saņēmuši 65 vietējie uzņēmēji, zemnieki, mājražotāji un amatnieki. Labi iesāktais uzņēmējdarbības popularizēšanas un atbalsta pasākums iet plašumā. Rezultāts: pircējiem piedāvā arvien vairāk kvalitatīvu produktu ar norādītu to izcelsmes vietu «Radīts Valmieras novadā». Par līdz šim paveikto un iecerēm stāsta Valmieras novada pašvaldības Uzņēmējdarbības atbalsta speciāliste GUNA ĶIBERE.
Ar kādu mērķi un kā novada pašvaldībā radās doma, ka ir pienācis laiks pašiem savai preču zīmei «Radīts Valmieras novadā»? Kā notiek pieteikšanās preču zīmes lietošanas tiesībām? Kas un kā izvērtē atbilstību?
Mērķis ir lepošanās un lielāka atpazīstamība, arī kvalitātes zīme. Pašvaldība lepojas ar saviem uzņēmējiem, un uzņēmēji lepojas, ka rada savu izcilo produktu Valmieras novadā. Tas ir abpusēji.
Preču zīmi veido Valmieras novada simbols – izaugsmes medaļa, kas papildināta ar tekstu «Radīts Valmieras novadā», kā arī angliskajā versijā «Origin – Valmiera Region». Izaugsmes medaļa simbolizē Valmieras novada cilvēku sasniegumus un lepošanos ar tiem, kā arī motivē jaunu mērķu izvirzīšanai.
Preču zīmi, vadoties pēc nepieciešamības un iespējām, ražotāji var lietot uz preces vai iepakojuma, iestrādāt etiķetes dizainā, kā arī izvietot interneta vietnē vai tirdzniecības punktā, pievēršot uzmanību izcelsmes vietai un ļaujot pircējam atpazīt Valmieras novada ražojumus. Tas ļauj Valmieras novada vārdam izskanēt plašāk Latvijas un pat pasaules mērogā, jo varam lepoties ar ražotājiem, kuri savai produkcijai noieta tirgu atraduši arī ārpus valsts robežām.
Iepazīties ar nolikumu un pieteikties preču zīmes saņemšanai var, aizpildot iesnieguma veidlapu, kas pieejama novada mājaslapā – https://www.valmierasnovads.lv/attistiba/uznemejdarbiba/radits-valmieras-novada/ Pēc iesnieguma saņemšanas pretendents tiek izvērtēts, vai atbilst visiem nosacījumiem. Izvērtēšanu veic Kapitāla pārvaldības un uzņēmējdarbības atbalsta nodaļas speciālisti. Ja pretendents ir mazāk zināms, tad dodas arī ciemos, testē produkciju vai izdara slepeno pirkumu.
Kāda pašlaik kopumā ir «Radīts Valmieras novadā» preču klāsta daudzveidība? Kur interesenti var uzzināt plašāk par uzņēmumiem un to produktiem ar preču zīmi «Radīts Valmieras novadā»?
Preču zīmes «Radīts Valmieras novadā» lietotāji ir visdažādākie – ražo saldējumu, gatavo sieru, ievārījumus un sīrupus, cep maizi un kūkas, darina vīnus un sidrus, vāc zāļu tējas, veido dizaina priekšmetus mājai, gatavo ziepes, šuj tērpus un dabīgās vilnas segas, ada zeķes un cimdus, audzē dārzeņus, ievāc medu, piedāvā vistu un paipalu olas… un tā es varētu turpināt.
Turpat mājaslapā zem virsraksta Iepazīsti sarindoti arī visi tie ražotāji, kuriem jau piešķirta preču zīme. Pievienotas arī mājaslapu adreses un FB konti. Ikviens aicināts iepazīties ar piedāvājumu un dāvaniņas pasūtīt tieši pie mūsu preču zīmes «Radīts Valmieras novadā» lietotājiem.
Pavisam nesen ir izveidots arī FB konts «Radīts Valmieras novadā», kur var iepazīties ar aktualitātēm, ko ievieto paši ražotāji.
Preču zīme «Radīts Valmieras novadā» nepārprotami ir novada pašvaldības atbalsts vietējo ražotāju popularizēšanā, bet, kā zināms, ne vienīgā atbalsta forma. Pastāstiet arī par uzņēmēju iespējām apmeklēt mācības, seminārus, piedalīties pieredzes braucienos.
Valmieras novada uzņēmējiem ir pieejams uzņēmējdarbības atbalsta programmas ZĪLE finansējums 60000 eiro. Atbalsta programmas ZĪLE mērķis ir veicināt jaunu produktu un inovāciju realizēšanu, stiprināt esošos uzņēmumus un sekmēt jaunu uzņēmumu veidošanos Valmieras novadā. Uzņēmējiem un biznesa ideju autoriem ir iespēja šajā programmā pieteikties divās apakšprogrammās – ZĪLE ATTĪSTĪBAI un ZĪLE STARTAM.
Uzņēmējdarbības atbalsts remigrantiem – konkursa galvenais mērķis ir veicināt Latvijas iedzīvotāju remigrāciju un piesaistīt Valmieras novadam cilvēkus, kuri vēlas atgriezties no ārzemēm uz dzīvi Valmieras novadā. Konkursa uzdevums ir sniegt atbalstu remigrantu dibinātu uzņēmumu izveidei un darbības uzsākšanai, atbalstot jaunu produktu un/vai pakalpojumu radīšanu un attīstīšanu. Atbalsts tiek sniegts tikai remigrantu dibinātiem uzņēmumiem. Viena projekta maksimālais atbalsta apjoms ir 12000 eiro.
Valmieras novada pašvaldība šogad pirmo reizi organizēja projektu konkursu «Atbalsts uzņēmējdarbības attīstībai publiski pieejamos vēsturiski nozīmīgos objektos Valmieras novadā». Konkursa mērķis ir atbalstīt uzņēmējus, kuri ar savu darbību veicina vēsturiski nozīmīgu objektu ilgtspējīgu saglabāšanu, atjauno vai uztur vēsturisko vidi. Konkursam paredzētais pašvaldības budžets 2024. gadā bija 30000 eiro. Viena projekta maksimālais atbalsta apjoms ir 10000 eiro.
Sadarbībā ar Valmieras tirgu katru ceturtdienu notiek «REKO Valmiera» tirdziņš. REKO tiešās tirdzniecības modelis piedāvā efektīvu veidu, kā ātri un ērti iegādāties vietējo zemnieku un mājražotāju produktus. Ik nedēļu zemnieki vietējā Facebook grupā publicē sludinājumu ar produktiem, savukārt pircēji komentāros pasūta. Preču saņemšana notiek visiem vienā vietā vienas stundas «laika logā». Tas ir zemnieku tirgus internetā un Valmieras tirgus teritorijā katru ceturtdienu no pl. 17.30 līdz 18.30. 2024. gadā Valmieras novadā ar pašvaldības atbalstu notika pavisam 34 amatnieku un mājražotāju tirdziņi. Mūsu mājražotāju un amatnieku preces arvien vairāk tiek izmantotas gan kā pašvaldības, gan kā iestāžu suvenīri.
Lai veicinātu atpazīstamību, lepošanās un kopības izjūtu, ir izveidotas divas preču zīmes: «Radīts Valmieras novadā» un «Burtnieka zandarts».
Šogad no Valmieras novada Interreg Latvijas – Igaunijas kopprojektā «Vietējās garšas» (Local Tastes) tika iesaistīti 22 dalībnieki. Projekts tiek īstenots, lai veicinātu pārrobežu sadarbību starp Latvijas un Igaunijas mazajiem ražotājiem, kā arī attīstītu un popularizētu vietējos produktus abās valstīs. Tur notika gan apmācības, pieredzes braucieni, gan praktiska darbošanās.
2024. gada nogalē no Valmieras novada uz sadraudzības reģionu Gīterslo Vācijā devās četras komandas, kas piedalījās Adventes tirdziņos Vācijas sadraudzības pilsētās un tirgoja Valmieras novadā ražotās preces, tajā skaitā arī mājražotāju un amatnieku izstrādājumus. Braucienus pilnībā atbalstīja pašvaldība. Tirdziņi Vācijā ir viena no sadarbības formām sadraudzības uzturēšanā.
Sadarbībā ar Lauku konsultāciju un izglītības centru, Zemkopības ministriju, Vidzemes plānošanas reģionu un Valmieras attīstības aģentūru mūsu mazajiem ražotājiem šogad ir bijušas lieliskas iespējas apmeklēt nodarbības, seminārus un pieredzes braucienus dažādu projektu ietvaros, kas lielākoties bijušas bez maksas vai par ES projektu līdzekļiem.
Tāpat ikvienam, kurš to vēlas, ir iespēja piedalīties dažādās meistarklasēs, ko organizē Rūjienas Tautskola, koprades darbnīca DARE, Valmieras tehnikums, Mazsalacas amatu māja, Radošā Māja Strenčos, Matīšu kultūras nams u.c. Iespēju ir daudz.
Ir izveidota mājaslapa speciāli mājražotājiem https://www.valmierasnovads.lv/attistiba/uznemejdarbiba/majrazotaji-valmieras-novada/, kas informē par visiem jaunumiem, kā arī par to, kā uzsākt mājražošanu un kā pieteikties pašvaldības organizētiem tirdziņiem novadā.
Tāpat arī divas reizes mēnesī sagatavoju un izsūtu e-pastus visiem manā datu bāzē esošajiem mazajiem ražotājiem ar aktuālo informāciju par pieteikšanos tirdziņiem, semināriem, pašvaldības pārstāvjiem, atbalsta programmām u.c.
Katru gadu izvirzu, piesaku un pamatoju mazo ražotāju kandidatūras dažādiem apbalvojumiem, kurus piešķir Valmieras novada pašvaldība un Vidzemes plānošanas reģions.
Valmieras novada mājaslapā www.valmierasnovads.lv pirms Ziemassvētkiem parādījās info sadaļa, kurā ikvienam interesentam bija iespēja sakomplektēt savu dāvanu maisu no vietējiem produktiem, kurus rotā preču zīme «Radīts Valmieras novadā». Kā notika pircēju un ražotāju saziņa un sadarbība? Vai arī uz citiem svētkiem varam sagaidīt kaut ko līdzīgu? Kas vēl padomā vietējo ražotāju kopienas stiprināšanai?
Lai atbalstītu mūsu izveidotās preču zīmes «Radīts Valmieras novadā» lietotājus, kopā ar Zīmolvedības nodaļu izveidojām dāvanu katalogu, kurā varēja piemeklēt sev to vislabāko un atbilstošāko Ziemassvētku dāvaniņu. Ikviens varēja vizuāli novērtēt dāvaniņas fotogrāfijās, redzēt, cik tā maksā, sazināties ar dāvaniņu gatavotāju un pasūtīt. Veicot nelielu aptauju, secināju, ka cilvēkiem ir paticis šis piedāvājums. Paticis, ka dāvanas jau ir glīti iesaiņotas, noformētas un ir skaidrs, cik tas viss kopā maksā. Labāk tika pirktas dāvaniņas, kurās ir ēdamas vai praktiskas lietas, mazāk – dizaina vai dekoratīvas lietas.
Šogad padomā ir izveidot dāvanu katalogu, kas varētu noderēt ikvienam, kurš vēlas pasūtīt privāti vai reprezentācijas vajadzībām. Tuvojas 14. februāris, pēc tam Lieldienas un Līgo svētki. Iespēju ir daudz. Gribētos, lai mēs cits citu vairāk atbalstītu un lepotos ar Valmieras novadā ražotām precēm.
Šogad Valmieras novada pašvaldībā turpināsim iesākto preču zīmju «Radīts Valmieras novadā» un «Burtnieku zandarts» piešķiršanu labākajiem ražotājiem. Tāpat arī šogad būs pieejamas visas atbalsta programmas mazajiem uzņēmējiem – ZĪLE, atbalsts remigrantiem un atbalsts uzņēmējdarbības attīstībai publiski pieejamos vēsturiski nozīmīgos objektos.
Sadarbībā ar Zīmolvedības nodaļu, laikrakstu «Liesma» un ReTV turpināsim stāstīt un lepoties ar mūsu mazajiem uzņēmējiem.
Turpināsim arī mūsu starptautisko sadarbību, gan dodoties pieredzes braucienos, gan sūtot mūsu preces uz Vācijas tirdziņiem un veikalu Japānā. Izmantosim ikvienu jaunu iespēju, ko mums piedāvās šis gads – gan pašvaldību kopprojektos, gan ES fondu ietvaros.
Mūsu mazie ražotāji pamazām jau ir sapratuši, ka viņu spēks ir kopdarbībā, sadarbībā un kooperācijā. Tas ne vienmēr ir viegli, bet nav neiespējami. To arī šogad visiem novēlu – tapt par stipru vietējo ražotāju kopienu!
Lai veiksmīgs un radošs 2025. gads mums visiem!
«RADĪTS VALMIERAS NOVADĀ». Preču zīmes pirms to lietošanas tiesību izsniegšanas kārtējai uzņēmēju, mājražotāju un amatnieku grupai. Ārijas Romanovskas foto
Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.Par projekta «Vidzemnieka kods» saturu atbild projekta īstenotāja SIA «Imanta info».Projekta Nr. 2024.LV/RMA/1.6.1/007
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv