No mūzikas pie kafijas
Šovasar mūsu reģiona pilsētu svētkos, mājražotāju tirdziņos, kā arī starptautiskajā izstādē «Rīga Food 2017» varēja satikt bijušo valmierieti KALVI LAPSIŅU, tirgojot paša uzņēmumā — kafijas grauzdētavā «Tīrs miers» — ražoto kafiju. Daudziem ir zināma Kalvja aizraušanās ar mūziku. Bet kad un kādēļ viņu apbūrusi kafija? Mājas lapā www.tirsmiers.lv Kalvis raksta: «Uzskatu, ka laba kafija arī ir māksla, un katra meistarīgi pagatavota kafijas tasīte — mākslas darbs!»
Kalvi, kā jūsu personības veidošanos ietekmēja tas, ka uzaugāt inteliģentā ģimenē: jūsu tēvs Māris Lapsiņš bija Valmieras Viestura vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotājs, Tautas teātra «Sprīdītis» aktieris, hronists, grāmatas «Sprīdītis laimīgajā zemē» autors un mamma Līga Lapsiņa joprojām ir Viesturskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja?
Varu teikt nebeidzami lielu paldies vecākiem par ieaudzinātājām vērtībām. Bērnību un pusaudža gadus pavadīju mūzikas pasaulē, pats piedalījos un tiku regulāri vests uz dažādiem koncertiem un citiem kultūras pasākumiem. Vidusskolas laikā arī man kā aktierim bija iespēja izbaudīt Tautas teātra «Sprīdītis» burvību. Šie visi piedzīvojumi un redzētais manī attīstīja radošumu, kas ļoti noder tagad, veidojot un attīstot kafijas grauzdētavu.
Padsmitnieka gados Valmierā bieži jūs redzējām ar ģitāru padusē. Vai joprojām muzicējat?
Mūzika manā dzīvē vienmēr ir aizņēmusi un aizņems īpašu vietu. Pirms vairākiem gadiem pievērsos ģitāras spēlēšanai un mūzikas rakstīšanai tā nopietnāk, bet pašlaik muzicēšanai īpaši daudz laika neatliek, bet zinu, ka pienāks brīdis, kad atkal pie tās noteikti atgriezīšos.
Kādi pēc Valmieras bija jūsu tālākie izglītošanās un dzīves pieredzes iegūšanas ceļi? Savā mājas lapā rakstāt, ka esat strādājis kafejnīcās par baristu (kafijas bārmeni), baristu treneri un pat par kafejnīcas vadītāju. Vai jau tad bijāt labas kafijas apburtais?
Pēc studijām Vidzemes Augstskolā devos pieredzes un jaunu izaicinājumu meklējumos uz Lielbritāniju. Tur arī sāku strādāt kafejnīcā un ātri vien sapratu, ka kafija un tās pagatavošana mani ļoti saista. Vēlāk metu izaicinājumu sev un kļuvu par baristu treneri kafejnīcā, piedalījos baristu sacensībās un vēlāk arī kļuvu par kafejnīcas vadītāju. Ar laiku sapratu, ka vadītāja darbā tomēr ļoti maz sanāk gatavot kafiju un mācīt citus, kas man sagādāja vislielāko prieku un gandarījumu, tāpēc nomainīju esošo darbu pret baristu trenera amatu kafijas grauzdētavā, kur iepazinos ar specializēto kafiju. Specializētās kafijas kultūra ir tā, kas piedāvā kvalitatīvu un ar skaidri zināmu izcelsmi esošu kafiju. Tā ir kafija ar stāstu, un ieguvēji ir gan kafijas audzētāji, gan ražotāji, gan arī patērētāji.
KALVIS LAPSIŅŠ: «Grauzdētavā interesentiem dodam iespēju nogaršot kafiju no dažādiem audzēšanas reģioniem. Stāstām par kafijas pupiņu ceļojumu no fermas līdz krūzītei.»
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv