Jauno zemnieku klubs iedvesmojas Naukšēnu pusē

- 27.Novembris, 2017
Pilsētās un novados
Portālā

Biedrības Latvijas Jauno zemnieku klubs (JZK) biedri oktobra nogalē devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Naukšēnu puses saimniecībām.

Pasākuma programmu sastādīja JZK biedrs Andis Bošs, bet par šajās dienās piedzīvoto stāsta biedrības Latvijas Jauno zemnieku klubs izpilddirektore LIENE EKŠA:

«Miglainā 20. oktobra rītā jaunieši no dažādām Latvijas malām devās uz Naukšēniem, lai divu dienu garumā apskatītu, kā saimnieko šīs puses saimnieki un iepazītu jaunas saimniekošanas metodes. Rudenīgs dzestrums, bieza migla, saules stari, kas laužas cauri mākoņiem, un dzidrie līdzbraucēju smiekli liecināja par to, ka nekas nevar atturēt jaunos lauksaimniekus, lai kopā tiktu pavadīta kārtējā lieliskā nedēļas nogale pieredzes apmaiņā. Pirms ieradās pilnīgi visi brauciena dalībnieki, jau atbraukušajiem bija iespēja apskatīt Naukšēnu novada vidusskolu. Tā apvieno vienās telpās gan bērnudārzu, gan vidusskolu. Telpas ir izremontētas un aprīkotas ar piemērotām iekārtām. Darbmācības kabinetā ir pašiem sava virtuve, puišiem — darbgaldi. Skolā ir trenažieru zāle, kuru var izmantot ikviens iedzīvotājs.

Pieredzes apmaiņu  sākām ar ciemošanos pie Jauno zemnieku kluba biedra Anda Boša z/s Tiltgaļi. Saimniecība nodarbojas ar piena lopkopību un pašlaik realizē projektu jaunas kūts celtniecībā, kurai arī tuvākajā laikā vajadzētu būt pabeigtai. Jaunā kūts paredzēta ar 182 guļvietām, un tur tiks izmantoti neorganiskie pakaiši — smiltis. Netālu no kūts jau ir jauna lagūna, bet vēl tiek plānots papildināt kompleksu ar jaunu slaukšanas zāli. Andis mums parādīja, kā notiek teļu barošana, parādīja saimniecību, plaši pastāstīja un izrādīja apkārtni. Mēs savos dzeltenajos, puķainajos, zaļajos un melnajos gumijas zābaciņos izbradājām vietējos dubļus.

Iepazinušies ar Tiltgaļu saimniecības darbību, tālāk devāmies uz Valkas novada z/s Kurģi. Saimniecībā darbojas divi jauni, apņēmīgi cilvēki Laura un Kristaps, kuriem nu ir arī ģimenes pieaugums! Saimnieki sāka turēt zirgus, sākotnēji tikai savam hobijam, bet nu, zirgu skaitam pieaugot, tiek meklēti veidi, kā apvienot lietderīgo ar patīkamo, tādēļ saimniecībā  uzņem tūristus un piedāvā izjādes. Saimniecībā ir Latvijas ardeņu šķirnes zirgi, ponijs, truši. Māju tuvumā ir redzēti vilki, tādēļ līdz ar krēslu visi zirgi tiek vesti iekšā. Laura apmāca un iejāj zirgus, bet Kristaps nodarbojas ar graudkopību. Saimnieki apsver domu meklēt papildu nišas, kur attīstīties.

Izbaudot rallijam cienīgus ceļus, devāmies tālāk. Dienas noslēgumā vienojāmies pie Jāņa Pastara, kurš ceļ jaunu sešu rindu kūti piena lopiem. Kopējās izmaksas 1,7 miljoni eiro. Jānis būvniecību izlēmis veikt, apvienojot gan slaucamo zāli, lagūnas, kūti un papildu telpas. Jaunais saimnieks attīstību saredz ieguldījumos. Ar savu ekonomista domāšanu Jānis mums izstāstīja par jaunās kūts projektu, celtniecības gaitu un lietām, kam būtu visvairāk jāpievērš uzmanība celtniecības laikā. Lauksaimniekam ir jābūt gudram, daudz pašam jālasa, jāmācās un jāparedz riski.

Otrā diena sākās ar viesošanos pie Edvīna Meļņa. No rīta bridām zaļā āboliņa pļavā, kuru vietām bija skārusi salna. Edvīns ir ugunsdzēsējs, kurš paralēli darbam audzē cidonijas un smiltsērkšķus. Ideja par smiltsērkšķu un cidoniju audzēšanu radusies, jo pats agrāk ir strādājis saimniecībā, kur audzē smiltsērkšķus. Pieredze jau bija, tāpat bija zeme īpašumā, atlika tikai darīt. Šogad plānots vēl sastādīt 3 tūkstošus smiltsērkšķu stādu, jāpievada pilienu laistīšana un jāuzrauga, kā aug stādi. Pašlaik saimniecība ir pārejas periodā uz bioloģiskās saimniecības statusu.

Brauciena noslēgumā vēl devāmies uz z/s Jauntontes, kur saimnieko agronoms Mārtiņš Kalve. Blakus gan atrodas arī vecāku saimniecība, kurā ir piena lopi. Mārtiņš pats darbojas graudkopībā. Viņš pārliecinoši mums stāstīja par savu nostāju celtniecības, kooperēšanās jautājumos, ik pa brīdim pārbaudīja mūsu biedru zināšanas par augšanas regulatoriem un citām lietām. Uz tādas profesionāli izzinošas nots noslēdzās šī gada beidzamais pieredzes apmaiņas brauciens.

Pieredzes apmaiņas braucieni ir lielisks veids, kā jaunajiem lauksaimniekiem un citiem interesentiem iegūt zināšanas, kontaktus un jaunus iespaidus. Jauno zemnieku klubs aicina ikvienu interesentu arī uz turpmākajiem braucieniem. Lai ražens rudens!»

BRAUCIENA DALĪBNIEKI pēc nakšņošanas Naukšēnu muižā.

Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

Komentāri
Pievienot komentāru