Pirtiņas, kokles un... vijole!

- 13.Maijs, 2016
Dzīvesstils
Laikrakstā

Šoreiz Vīru lietās smiltenietis GUNTIS PRIEDĪTE. Ikdienā 37 gadus nostrādājis Vidzemē tradīcijām bagātākajā ceļu būves uzņēmumā, savulaik Smiltenes 8. CBR, vēlāk jau privātfirmā 8CBR, kur finišējis 2009. gadā kā celtniecības būviecirkņa vadītājs. Astoņus gadus pagājušā gadsimta astoņdesmitajos abi bijām darba kolēģi, taču par vārdabrāļa pavisam nopietnajiem vaļaspriekiem uzzināju tikai nesen, kad maija lappusei meklēju rokā kādu plostu būvētāju. Plostnieks telefonā neatsaucās, taču vīrs, kurš koka darbos prasmīgs meistars, gan. Guntis arī savā ziņā saistīts ar tradicionālajiem Plostnieku svētkiem Strenčos, jo gan gatavojis, gan restaurējis savas koka figūras kaimiņpilsētā Gaujas krastā. Savos 65 gados koka skulptūru un arī citu daudz precīzāku koka darbiņu veidošanā viņš ir pilnīgs pašmācībnieks, jo Mālpils celtniecības tehnikumā jau šīs lietas nemācīja.

Sākās ar Pasaciņu

Par savām pirmajām koka skulptūrām Guntis atceras, ka tās uztaisījis laikam 1981. vai 1982. gadā: «Tādas nopietnākas — bērnu silītei. Koka darbi vienkārši ir mans hobijs, viss notiek lēnā garā! Savulaik starp Strenčiem un Valmieru Gaujas krastā bija tāds koka skulptūru parks Pasaciņa. Braucu vairākas reizes uz turieni ar moci skatīties, jo tās figūras mani patiešām iedvesmoja. Bet vispār tādus sīkumus sāku gatavot jau agrāk — tūlīt pēc armijas. No koka saknēm. 1976. un 1977. gada vasarās sāku braukāt ar laivu pa Gauju, tur arī krastā izskalotās saknes salasīju, no tām sāku gatavot dzīvnieku figūriņas.»

Par piemiņu alnim

Pirmā figūra, ko meistars rāda, kad esam atbraukuši uz viņa darbnīcu pāris kilometrus no Smiltenes dārzkopības sabiedrībā, kur arī Priedītēm adresē Ilgas savs pleķītis ar Gunta paša būvētu divstāvu dāču un pirtiņu, ir koka alnis dabiskā lielumā. Par šī zvēra tapšanu īpašs stāsts. Guntis: «Tāda riktīga aļņu govs bija atnākusi te, mūsu pagalmā, pie komposta kaudzes. Es eju klāt, un šī nemaz nebēg, turpat vien ganās. Paņēmu mietu rokās, piesitu pie sētas, tikai tad viņa lēnām atkāpās... Tā viņa te nāca ilgāku laiku pa vakariem, līdz vienu sestdienu bija medības, dzirdēju, ka mežā šaudījās. Pēc tam vairs aļņu mamma neatnāca... Šo figūru pa divām nedēļām uztaisīju, tā sastāv no astoņām atsevišķām daļām, nē, redz kur vēl bārda — devītā!»

AR ŠITO SĀKU. Guntis rāda savus pirmos darbus, kas tapuši no Gaujas braucienos atrastajām saknēm.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru