151 gads sardzē pret uguns liesmām
17. maijā Latvijā tradicionāli tiek svinēta Ugunsdzēsēju un glābēju diena. Kā ik gadu, arī vakar Valmierā interesentiem bija iespēja viesoties pie ugunsdzēsējiem, noklausīties stāstījumu par viņu ikdienu, iepazīties ar speciālo tehniku.
Svētku priekšvakarā uzrunāju VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieri JĀNI SKRASTIŅU, kurš zināja stāstīt arī par šo svētku aizsākumu.
— Starp citu, pirmoreiz atjaunotās Latvijas valsts sākuma gados doma par to, ka ugunsdzēsēju profesionālie svētki jāatjauno, radās tieši Valmierā. Sanāksmē, kurā piedalījās dienesta vadība, toreizējais daļas komandieris Juris Kudrjavcevs cēlās augšā un teica: daudzām profesijām ir savi svētki, bet ugunsdzēsējiem nav — jābūt. Toreizējais valsts dienesta priekšnieks ģenerālis Ļabis atzina, ka tā ir laba doma. Tika pētīta vēsture un atrasts, ka 17. maijs ir diena, kad pirms 151 gada Rīgā ugunsdzēsēji (pirmsākumos tie bija brīvprātīgie) pirmoreiz organizēti izbrauca dzēst ugunsgrēku. Šis datums arī tika pieņemts kā Latvijas ugunsdzēsēju diena.
Kāpēc, jūsuprāt, vajadzīgi šādi profesionālie svētki?
Mūsu darbs ir diezgan stresains, pie tam papildu rūpes pašlaik rada attīstības pasākumi — tiek būvētas un remontētas ēkas, vienlaikus notiek ikdienas darbs, mācības. Un labi, ka ir šāda svētku diena, kad kolektīvā var noorganizēt kādu atpūtas pasākumu, kad esam vairāk atvērti sabiedrībai — izrādām savu tehniku, runājamies ar cilvēkiem. Šogad ciemos atkal bija pieteikušies gana daudz skolēnu un bērnudārzu audzēkņu. Viņus gan uzņemam arī ikdienā, bet svētku reizē pagalmā izdzenam visu tehniku, un bērniem par to vienmēr ir liela interese. Arī garāmgājēji piestāj, lai parunātos, pajautātu, kā mums iet.
CIEMOJĀS. Vakar, Ugunsdzēsēju un glābēju dienā, Valmieras ugunsdzēsības depo viesojās arī Matīšu bērnudārza grupiņas audzēkņi. Jāņa Līgata foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv