Izmēģinājumi zinātnei un aitkopjiem

- 7.Septembris, 2016
Laikrakstā

Biedrība «Latvijas Aitu audzētāju asociācija» izveidota, lai radītu labvēlīgu vidi aitu audzēšanai un attīstītu aitkopību kā peļņu nesošu ilgtermiņa nozari. Lai tajā gūtu vēlamos rezultātus, nepietiek tikai ar apņēmību, vajadzīga arī pamatīga zināšanu bagāža. Lai palīdzētu aitkopjiem labāk orientēties nozarei būtiskākajā, asociācijas speciālisti regulāri organizē mācības un pieredzes seminārus spēcīgākajās aitkopības saimniecībās. Vairākās no tām notiek tā saucamais zālēdāju projekts. Jau trešo vasaru ēdināšanas salīdzinājumi notiek biedrības kontrolnobarošanas stacijā «Klimpas» Rūjienas novada Jeru pagastā. Ar paveikto «Liesmu» iepazīstina stacijas direktors, pieredzes bagātais aitkopis VALDIS LESKA.

«Stacija vasaras sākumā no vairākām šķirnes saimniecībām iepirka 'Dopereas', 'Sufolkas', 'Vācijas Merino vietējās', 'Latvijas tumšgalves' un vēl citu Latvijā audzēto aitu šķirņu jērus, lai «Klimpās» profesionāli veiktu to nobarošanu un pārbaudi. Izmēģinājumi ēdināšanā notiek, sadarbojoties aitkopju asociācijai ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes, Lauku konsultāciju centra un Zemkopības ministrijas speciālistiem. Vienlaikus notiek vairāki jēru nobarošanas izmēģinājumi, ēdinot tos tikai ar sētā zālāja labumiem, ūdeni un sāli, kā arī nobarojot tos ar kombinēto lopbarību. Barojot ar zāli, eksperiments notiek praktiski visu vasaru līdz pat rudenim, jo šādā veidā jērus parasti nobaro 4 mēnešos, bet, šķirņu pēcnācējus intensīvi ēdinot ar kombinēto lopbarību, 2 mēnešos. Vēlamais svars ir 44 — 46 kilogrami. Kad tas sasniegts, seko ceļš uz kautuvi un kautķermeņu un izkāvumu analīze, lai rastu atbildes uz visbiežāk uzdotajiem aitkopju jautājumiem: kuras šķirnes konkrētajam aitkopības mērķim ir Latvijas apstākļiem piemērotākās un ekonomiski izdevīgākās, no kurām tīršķirnēm vai šķirņu krustojumiem iespējams iegūt maksimāli labākos saimniekošanas rezultātus.

VALDIS LESKA: «Latvijā ir vairāk nekā 100 000 aitu. Nozare turpina strauji attīsties. Tajā klāt nāk arvien jauni aitkopji, tādēļ svarīga ir ne tikai kvalitatīva šķirnes materiāla, bet arī informācijas par šķirņu salīdzināšanas rezultātiem pieejamība. Arī teķu kontrolnobarošanas stacija «Klimpas» dod savu pienesumu zinātnei un aitkopjiem.» Alekseja Koziņeca foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru