Latvietim vajag, lai ir praktiski un skaisti
Limbažu muzeja izstāžu zāles un vēstures ekspozīcija atrodas 19. gs. sākumā celtajā Rīgas rātes jaunajā pilī jeb Pilsmuižas pārvaldnieka ēkā Burtnieku ielā 7.
Šobrīd muzejā ir apskatāma ekspozīcija «Pilsēta, novads, jūra», ko nākamajā gadā plānots mainīt, un Latvijas Republikas himnas autoram veltītā ekspozīcija «Baumaņu Kārlis un viņa laiks». Divās maināmo izstāžu zālēs šobrīd skatāma izstāde «Mantojums. Tautas māksla – krāsa, veidols, raksts – kopīgais ceļš uz šodienu», kā arī no 9. novembra būs aplūkojami arī meitu vainagi, to atdarinājumi un arī jaunrade.
Izstāde «Mantojums. Tautas māksla – krāsa, veidols, raksts – kopīgais ceļš uz šodienu» izceļ raksta elementus, strīpiņas un punktiņus, kā praktiskais latvietis īpaši piedomājis pie detaļām, lai radītā lieta ne tikai kalpotu noteiktajam mērķim, bet arī skaisti izskatītos istabā vai klētī. Graudu siets un lādes rotātas ar simboliem, gravējumiem un pinumiem, tā padarot lietas unikālas un parādot citiem savas prasmes. Šo valodu veido raksti, krāsas, kopīgais veidols – tas, ko dēvējam par latvisku. Šī valoda ir mainīga un izziņas vērta. «Punkts, svītra, līklocis cauri senatnei atnāk līdz mūsu dienām. Tie senatnē parādījās uz lādēm un darbarīkiem, pat taisot elementāru lietu, piemēram, uz plūksta (zvejas pludiņa). Tas nav kā rotājums, bet šajā gadījumā kā piederības zīme, lai atpazītu. Tādu elementāru lietu kā graudu siets varēja taisīt parasti, bet arī tas tika veidots tā, lai ir skaisti. Latvietim vajag, lai ir skaisti,» min Limbažu muzeja galvenā krājuma glabātāja Diāna Nipāne. Izstādē var aplūkot krāšņos latviešu darinātos tautastērpus un to detaļas, krāsainās segas, darinātās rotas.
LIMBAŽU MUZEJS atrodams Burtnieku ielā 7, Limbažos, blakus aplūkojamas Limbažu viduslaiku pilsdrupas.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv