Mazsalaciete starp godalgotajiem
Mēneša sākumā vairāk nekā pustūkstotis skolēnu attālināti piedalījās Latvijas Skolēnu 44. zinātniskās pētniecības darbu konferences valsts posmā, kas pirmo reizi norisinājās digitālajā vidē. Trešo pakāpi ieguva Mazsalacas vidusskolas 11. klases skolniece ELLA SUDĀRE.
Skolēni savu darbu prezentācijas iesūtīja video formātā, kā arī iesaistījās tiešsaistes diskusijās ar vērtēšanas komisijām. Valsts posmam šogad tika izvirzīti 580 skolēnu 478 zinātniskās pētniecības darbi. Tomēr godalgoti Zinātniskās pētniecības darbu valsts posmā šogad ir 216 darbi, kurus prezentēja 266 skolēni. No tiem pirmās pakāpes diplomus ieguva 49 darbi, otrās pakāpes diplomus – 64 darbi, bet trešās pakāpes diplomus – 103 darbi.
Ellas Sudāres darbs «Peldēšana dabiskajās ūdenskrātuvēs kā iespēja mazināt sirds un asinsvadu slimību risku» prasīja lielu darba ieguldījumu. Viņai darba rakstīšanā palīdzēja Mazsalacas vidusskolas ķīmijas skolotāja Inga Avotiņa. Jaunieti interesēja peldēšana, un kopā ar skolotāju tika atrasts, kā to padarīt aktuālu, kā rezultātā nonākts līdz šim tematam. Sākotnēji ir jāaplūko teorija un jāatrod pētījuma pamatojums, bet, kā stāsta skolotāja, tas nav bijis viegli, jo publiski pieejamajos pētījumos un publikācijās informācija bijusi skopa, tāpēc Ella Sudāre devās uz Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas bibliotēku, bet veltīgi. Galu galā nolemts piesaistīt konsultantu, kas norādīja virzienus, kur meklēt teorētisko pamatojumu, lai varētu ķerties klāt darba praktiskajam posmam.
«Bija eksperimentālā un kontroles grupa. Konkrētajā gadījumā viņa sameklēja 30 cilvēkus, kas nodarbojās ar peldēšanu dabiskajās ūdenskrātuvēs visu cauru gadu. Tas no viņas prasīja ļoti nopietnu organizatorisko darbu. Ieejot internetā, var atrast ļoti daudz tā saucamo roņu klubu, bet, ja tev paziņu lokā nav 31 peldētājs, tad tas ir ceļš, kā tu viņus centies sameklēt, un liekas, ka to roņu klubu ir ļoti daudz. Tai pašā laikā, kad tu sazinies ar šiem klubiem un mēģini piedāvāt iesaistīties un piedalīties, ne jau visi piekrīt. Visu cieņu meitenei, viņas uzņēmībai un ieinteresētībai, jo, sākot ar to, lai sagatavotu literatūras apskatu, sapratām, ka ar publiskās piekļuves dokumentiem mēs nevaram nopamatot neko,» stāsta ķīmijas skolotāja Inga Avotiņa par jaunietes neatlaidību darba izstrādes procesā.
Ella Sudāre devās uz dažādām Latvijas vietām, lai noņemtu pētījumam vajadzīgos mērījumus no cilvēkiem, kas bija piekrituši piedalīties pētījumā, piemēram, vecumu, svaru, pulsu. Eksperimentālajā grupā bija 30 cilvēki, kas visu cauru gadu nodarbojas ar peldēšanu dabiskajās ūdenstilpēs, bet kontrolgrupā bija vēl 30 cilvēki, kas nepeld, bet tiem bija jābūt atlasītiem pēc atbilstošiem kritērijiem, lai viņi būtu maksimāli līdzīgi eksperimentālās grupas dalībniekiem atbilstoši sirds slimību veicinošajiem faktoriem, piemēram, vecumam.
Inga Avotiņa stāsta, ka no Mazsalacas vidusskolas reģionālajā posmā piedalījās četri skolēni, no kuriem divi kvalificējās uz valsts finālu, aizstāvot savu darbu attālināti. Vērtēšanas komisija valsts posma laikā izvērtēja skolēnu rakstiskos darbus un vizualizācijas, noskatījās video prezentācijas, bet pēc tam veiksmīgi iesaistījās diskusijās ar ikvienu konferences dalībnieku, izmantojot attālinātās komunikācijas formas.
Inga Avotiņa skolnieces paveikto vērtē atzinīgi: «Viņa jau pašā sākumā pateica, ka ejam uz maksimumu. Šogad tie apstākļi ar ZPD rakstīšanu mūsu skolā sanāca tādi, kā sanāca, līdz ar to es domāju, ka viņai rezultāts varēja būt labāks, ja apstākļi būtu bijuši kā katru gadu, ja būtu bijusi projektu nedēļa, ko veltīt rakstīšanai. Tad tas darbs būtu bijis labāks, bet, tā kā tas viss tiek darīts paralēli mācību darbam, tad rezultāts nav slikts. Visu cieņu tam, kā cilvēks spēj iet uz mērķi. Bauda strādāt ar tādiem skolēniem.»
PREZENTĒJOT SAVU DARBU Vidzemes reģionālā posma ietvaros, Ella Sudāre bija to 32 skolēnu skaitā, kas tika virzīti uz valsts posmu. Foto no personiskā arhīva
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv