Nostiprina savstarpēji izdevīgas kaimiņu attiecības
Laikā, kad citviet pasaulē un arī tepat Eiropā Šengenas zonā uz robežām atkal būvē dzeloņstiepļu žogus, Latvijas – Igaunijas pierobežas pašvaldību vadītāji gluži pretēji — ver visus vārtus vaļā vēl labākiem abpusēji izdevīgiem kontaktiem. Kā zināms, pirms nedēļas Rūjienā noslēdza Sadarbības līgumu starp Igaunijas Republikas Valgas, Hummuli, Tervas, Helmes, Karksi, Abjas, Sārdes, Hēdemēstes, Tahevas, Karulas, Menistes, Varstu, Reuges, Hānjas un Miso pašvaldībām un Latvijas Republikas Alūksnes, Apes, Valkas, Naukšēnu, Rūjienas, Mazsalacas, Alojas un Salacgrīvas novadu pašvaldībām par piecu gadu sadarbību. Šoreiz — īsumā par līgumā nostiprinātajām pašvaldību iecerēm.
PARTNERI. Tuvākie kaimiņi, kolēģi un tagad arī oficiāli sadarbības partneri: Guntis Gladkins (no labās), Pēters Rahnels un Taimo Tugi. Jāņa Līgata foto
Ko iegūs pierobeža?Sadarbības līguma dalībniekus turpmāk sauc par partneriem, un viņi ir apņēmības pilni sadarboties, ievērojot ilgtermiņa partnerības un ekonomiskā izdevīguma principus atbilstoši savu pašvaldību interesēm. Ekonomiskā sadarbība paredz, ka partneri apmainīsies ar informāciju par iespējamiem investīciju un inovāciju projektu konkursiem, kopīgiem partnerības projektiem, kā arī piedalīsies Eiropas Savienības, citu fondu un ārvalstu finanšu programmu finansēto projektu izstrādē un realizācijā.Partneri organizēs pieredzes apmaiņas pasākumus starp paš-valdībām un to teritorijās esošo uzņēmumu, nevalstisko organizāciju darbiniekiem, mājražotājiem, zemniekiem un amatniekiem. Partneri nolēmuši savās teritorijās veicināt iedzīvotājiem paredzēto pakalpojumu paplašināšanu un robežas abās pusēs visnotaļ sekmēt vēl labāku apriti zemnieku, vietējo lauku uzņēmēju, mājražotāju un amatnieku produkcijai. Jaunais līgums paredz, ka nākotnē pierobežā būs vēl vairāk un plašāk organizētas vietējo ražotāju izstādes – pārdošanas, kā arī ar visām pašvaldību atbalsta iespējām tiks veicināta jaunu tirgu, veikalu, vairumtirdzniecības un mazumtirdz-niecības tīklu izveide.Partneri sola kopīgi sadarboties arī starptautisku un vietējās nozīmes tūrisma projektu izstrādē un realizācijā, kā arī sadarboties starptautiskos un vietējos tūrisma gadatirgos, kopīgi izstrādāt pierobežas tūrisma produkta tēlu un popularizēt to. Arī kultūrā partneri cer uz sadarbību starptautisku un vietējās nozīmes kultūras projektu izstrādē un realizācijā. Partneri pierobežā veicinās mākslas un lietišķās mākslas izstāžu rīkošanu un amatierkolektīvu vēl labāku sadarbību. Būs kopīgi realizētas amatnieku un mājražotāju radošās darbnīcas, izstādes, apmācības un arī tirdziņi.Sadraudzības saites tiks stiprinātas arī starp pierobežas izglītības iestādēm. Plānoti kopīgi semināri, darba grupu sanāksmes, interneta konferences, simpoziji un diskusijas. Notiks bērnu, jauniešu un arī skolotāju delegāciju apmaiņa. Partneri nav aizmirsuši veicināt arī mūžizglītības attīstību un pieaugušo izglītošanu. Sadraudzība tiks stiprināta arī sportā, veicinot pierobežas sportistu un komandu piedalīšanos partneru plānotajos masu sporta pasākumos.