Par saknēm, kas novada ļaudis stiprus dara

- 17.Novembris, 2015
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Nav daudz skolu, kurās paralēli Latvijas vēstures stundām tiek mācīta arī novada vēsture. Beverīnas novada deputāti tādu vajadzību saskatīja jau 2011. gadā.

Kopš tā laika J. Endzelīna Kauguru pamatskolā šo mācību kursu vada vēstures skolotāja INESE LOČMELE: «Novada vēsturei īpašas mācību grāmatas pagaidām vēl nav. Tādēļ, pārdomājot un izstrādājot stundu tematus, lielā mērā izmantoju skolas muzeja materiālus par skolas un Kauguru pagasta vēsturi. Meklēju  arī grāmatās un rakstos, lielu atsaucību saņemu Valmieras muzejā. Senvēsturei mums ir Pekas kalns, stāstu par Kauguru nemieriem, citiem notikumiem, kas veidojuši mūsu pagastu. Nav man noteikts stundu skaits katrai klasei nedēļā, bet kopumā visas klases manam piedāvātajam mācību kursam iziet cauri.

Sagaidot tādu atzīmējamu dienu kā Lāčplēša diena, par to gan eju stāstīt visās klasēs. Rādu dažādus materiālus, arī no jauna iegūtās ziņas. Tā līdz šim uzskatījām, ka ar Kauguru pagastu saistīti četri Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri, bet grāmatā par viņiem atradu sešus. Te dzimuši Mārtiņš Ozols (apglabāts Lielbritānijā), Jānis Ozols (Inčukalna kapos) un Pēteris Liepiņš (Kuldīgas novada Vecsātu kapos). Bet ir mums arī trīs ienācēji, kuri par piedalīšanos brīvības cīņās šeit saņēma zemi un saimniekoja — Alfrēds Āboltiņš, Ēriks Radziņš un Jēkabs Krītiņš. Jēkabs ir apglabāts Valmierā Dīvala kapos, bet abi pārējie — Kauguru. Tur viņus godināt tad arī katrā Lāčplēša dienā dodamies gājienā ar lāpām. Arī šogad. Taču  allaž piestājam arī pie mūsu skolas ilggadējā direktora Dāvja Zaķa kapa vietas, jo arī viņš ir piedalījies 1. pasaules karā  un ar kaujām nokļuvis līdz Austrijai, kur bijis karagūstekņu nometnē (ir tāda bilde, kurā viņš šajā nometnē redzams).

PATEICĪBA SKOLOTĀJAM. J. Endzelīna Kauguru pamatskolas audzēkņi pie Dāvja Zaķa kapa. Ineses Ločmeles foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru