Par slimajiem ošiem un cilvēku drošību

- 11.Septembris, 2015
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Daudzās Eiropas valstīs jau agrāk konstatēta parastā oša (Fraxinus excelsior) un radniecīgā šaurlapu oša (Fraxinus angustifolia) audžu bojāeja, nu tā atnākusi arī līdz Latvijai.

Pēc tam, kad iepriekšējos gados tika konstatēta šķietami veselu un zaļu ošu lūšana un krišana Gaujas Nacionālā parka teritorijā Siguldas, Turaidas, Krimuldas apkaimē, Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) uzdevumā šīs ošu audzes pētīja dendrologs Andrejs Svilāns, kurš nu secinājis, ka lielākajai daļai šajā teritorijās augošo ošu ir konstatēta Chalara fraxinea infekcija dažādās slimības attīstības fāzēs.

Pastāv uzskats, ka šī tā saucamā «ošu slimība»  izplatās ar vēja iznēsātām sporām un augu sulu sūcošu kukaiņu starpniecību. To izraisa patogēnā sēne, kas attīstās dzinumu vadaudos, tos nosprostojot un izraisot dzinumu atmiršanu. Pirmās infekcijas pazīmes ir pēdējā gada dzinumu lapu strauja vīšana un dzinumu nokalšana. Tā  visizteiksmīgāk vērojama tieši vasaras otrajā pusē.

IT KĀ VĒL ZAĻŠ. Taču šāda oša sakņu sistēma jau atmirst un koks kļūst par apdraudējumu vietās, kur uzturas cilvēki. Andreja Svilāna  foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru