Pavasarī ugunsdzēsējiem darba netrūkst
Jau ar ironiju daudzi no mums saka: kūlas dedzināšana ir Latvijas nacionālais sporta veids. Kaut gan mitrie laika apstākļi dedzināšanu mazliet piebremzēja, VUGD darbinieki informē, ka pagājušajā gadā Vidzeme kopumā dedzis ap 267 kūlas ugunsgrēkiem, bet šogad jau 246.
«Esam jau gandrīz sasnieguši pagājušā gada kūlas ugunsgrēku skaitu, bet šī gada kūlas dedzināšanas sezona vēl nebūt nav noslēgusies,» stāsta VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieris JĀNIS SKRASTIŅŠ. «Patlaban laika apstākļus kūlas dedzināšanai sola ļoti bīstamus, jo ir saulains un pastiprināts vējš. Uguns pa kūlu var iet ar ātrumu 3 — 5 m/s. Tas nozīmē, ka reāli cilvēks, par būdams gana sportisks, no uguns liesmām nevar aizbēgt. Arī nodzēst nebūs pa spēkam. Apturēt liesmas ir ļoti sarežģīti, līdz ar to sekas ir neprognozējamas. Šogad kūlas degšanas rezultātā ir nodegušas vairākas ēkas — šķūņi, saimniecības ēkas. Par laimi nopietni cietušu cilvēku nav. Skaidrs, ka mūsu brīdinājumi «zvērinātos» kūlas dedzinātājus nepārliecinās.
Kūlas degšanas situācijas arī ir dažādas. Pirmkārt, jau īpašnieka paša aizdedzināta, otrkārt, garāmgājēja tīša vai netīša darbība. Ir centieni ar dažādiem likumiem panākt, lai īpašnieks savu teritoriju sakopj, lai nebūtu kam degt. Tad arī garīgi slimajiem cilvēkiem, kuriem tā ir izprieca, nebūtu kāres pielaist uguni. Gadu gaitā cilvēki piederošo teritoriju cenšas sakopt, tomēr nekoptu platību joprojām ir daudz. Vidzeme salīdzinoši ir labākā stāvoklī nekā Latgale. Tomēr arī mums par šīm lietām ir jārunā.
KĀRTĒJAIS IZSAUKUMS. Ātri ieradušies Valmierā, Pleskavas ielā, kur šķūnī dega atkritumi, bet uguns liesmas nebija paspējušas izplatīties lielā platībā, ugunsdzēsēji ātri tās apdzēsa.