Saeima – demokrātijas simtgadniece

- 8.Novembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Vakar apritēja 100 gadu, kopš 1922. gada 7. novembrī pl. 12 Rīgā, Jēkaba ielā 11, uz pirmo sēdi pulcējās Latvijas Republikas 1. Saeimā ievēlētie deputāti.

Sēde sākās ar Satversmes sapulces priekšsēdētāja Jāņa Čakstes paziņojumu, ka reizē ar Saeimas darba sākumu valstī stājusies spēkā  Latvijas Republikas Satversme. Saskaņā ar to bija jāievēl 1. Saeimas priekšsēdētājs. Par to kļuva Fridrihs Vesmanis no Sociāldemokrātu partijas. Par viņu balsoja 74 deputāti. Pēc nedēļas, 14. novembrī, Saeima pieņēma vēl vienu būtisku lēmumu – ievēlēja pirmo Latvijas Republikas prezidentu Jāni Čaksti (Demokrātiskā centra partija). Par viņu balsoja 92, bet atturējās 6 deputāti. Nav šaubu, ka ar savu devumu Latvijas valstiskuma veidošanā J. Čakste šo amatu bija godam pelnījis. 

1. Saeimas simtgade prasa arī nedaudz atskatīties uz vēlēšanām, kuras ļāva, deva juridiskas tiesības šādai tautas deleģēto pārstāvju varai tapt. Tajās, uzrādot Latvijas pasi, varēja piedalīties ikviens astoņpadsmitgadīgs Latvijas pilsonis.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru