Skolotājs no Dārza ielas

- 28.Jūnijs, 2023
Valmierietis
Laikrakstā

Četri Pēteri

Dažas dienas pēc Jāņiem svinama latviešiem zīmīga diena – Pēterdiena. Tā kā šis «Valmierieša» numurs iznāk dienu pirms Pēteriem, tad šoreiz stāsts par vienu no viņiem — skolotāju Pēteri Burkinu (1895 – 1971) jeb Melno Pēteri no Dārza ielas. 

Savulaik viens no Burkinu dzimtas atzariem 19. gadsimta sākumā dzīvojis netālu no Valmieras, Kauguru muižai piederošajās «Auškās». 1834. gada revīzijā muižas rakstvedis iegrāmatojis, ka minēto māju saimnieks Pēteris Burkins, dzimis 1797.gadā, ir 36 1/2 gadu vecs. Dzīvesbiedrei Lienei 29, dēlēnam Pēterim seši, meitiņai Annei – divi gadi. Turpat dzīvo arī saimnieka jaunākais brālis Mārcis Burkins ar savu ģimeni un vēl citi radi. Interesanti, ka sākotnējā uzvārda rakstības forma bijusi Burken. 1850. gadā Burkeni/Burkini joprojām mīt «Auškās». Vecā saimnieka dēls Pēteris jau noskatījis sev līgavu no Kauguru pagasta «Ģērnēm». Tā paša gada 15. oktobrī (pēc v. st.) Valmieras baznīcā Pēteri Burkenu salaulāja ar Lieni Kārkliņu. Par Lienes dzimtu ziņu maz, vien zināms, ka viņi bijuši ienācēji no Ērģemes draudzes. 

Pēteris ar Lieni laulībā nodzīvoja trīsdesmit divus gadus. Pasaulē nāca divi dēli: vecākais no viņiem, Pēteris (jau trešais!), nepiedzima «Auškās», bet 1866. gada ziemā Kauguru «Kaņaudās».

UZ DĀRZA IELAS. Pētera Burkina vecāki Pēteris un Anna pie mājas Dārza ielā 8. 1914.g. Foto no Valmieras muzeja krājuma


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru