Tradicionāli, bet ar savu ideju
Ar metālkalēju ARTJOMU BURCEVU tiekamies viņa tagadējā darbnīcā, kas tiek nomāta no īpašnieka kādā kolhoza laika ēkā, kur savulaik arī strādājis kalējs. Telpa neapkurināma, silda darbs un uguns, kurā metāls kļūst padevīgs meistara rokām.
Jaunais vīrietis ir viens no tiem Latvijas kalējiem, kas strādā pēc tēvutēvu metodēm, jo uzskata, ka tradicionālais ir jāsaglabā. Darba procesā tiek izmantoti tie paši instrumenti, darbarīki un paņēmieni, taču tas, vai kalums sanāks tāds, kādu meistars vēlējies, vai tas patiks citiem, atkarīgs ne tikai no prasmes, bet arī no idejas.
No naglas līdz balkonam
«Gadās, ka metālu loki, karsē, loki atkal, līdz kas interesants arī sanāk. Piemēram, izdomāju, kā no pakaviem izgatavot svečturus, kas tagad kļuvuši par tādu kā firmas vizītkarti. Pagaidām neviens cits tādus netaisa. Arī es pats cenšos no citu darbiem nešpikot, jo uzskatu, ka citu idejas jāciena,» atzīst Artjoms. «Arī vecajos laikos kalējmeistari prata visu ko no metāla izgatavot. Starp citu, viņi nevienu smēdē nelaida iekšā, tas bija noslēpumains amats.»
Vislabāk viņam patīkot mazie darbiņi, arī no praktiskā viedokļa — tos ērtāk pārvadāt. Top dažnedažādi svečturi, un ne tikai no pakaviem. Netrūkst arī citu ideju. Artjoms, kuram, nevar noliegt, piemīt mākslinieka dzirksts, cenšas katru izstrādājumu padarīt iespējami interesantu. Piemēram, strādājot pie kārtējā pasūtījuma — krampīšiem logu slēģu un vārtiņu iestiprināšanai akmens mūrī —, izdomājis tos izskaistināt ar dekoratīvām zvaigznītēm, kas glīti nosedz metāla cilpu. Un šīs ar fleksi izgrieztās zvaigznītes (šis process diemžēl rada daudz putekļu) rotā gravējumi.
ARTJOMS BURCEVS. Metālkalējs atpazīstams pēc paša radītā brenda «Zilākalna kalumi».
Anta Lūsas foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv