Vakarā aizmigt ir grūti

- 23.Marts, 2016
Laikrakstā

Statistika liecina, ka 2014./2015. pārraudzības gadā pārraudzības ganāmpulkos vidējais izslaukums ir pārsniedzis 7000 kg atzīmi un tas ir 7078 kg no govs. Latvijas novadu ražīgāko ganāmpulku sarakstā joprojām stabili turas arī SIA «Zemturi ZS», kurā 2014./2015. pārraudzības gadā 180 slaucamās govis vidēji deva 9066 kg piena. Kā ieilgušajā piena krīzē saimniecībai tomēr izdodas noturēties piena lopkopībā? To vaicājām SIA «Zemturi ZS» jaunajam saimniekam KĀRLIM VIŠŅEVSKIM.

Atkal jauna būve

Tā sagadījies, ka «Liesmai» uz «Zemturiem ZS» ir nācies bieži braukt, jo arvien tam bijis pamatots iemesls: te prestižā «Sējēja» balvu piešķiršana saimniekiem Jānim un Imantai Višņevskiem, te vērienīgu ES atbalstītu modernizācijas projektu realizācija, te svaigpiena tirdzniecības uzsākšana, biogāzes ražotnes atklāšana, te savukārt paaudžu maiņa, kad vecāku vietā stājās dēli Kārlis un Viesturs. Un katru reizi, ierodoties šajā ģimenes uzņēmumā, priekšā atkal bija kāda jauna piena ražošanai būvēta celtne. Izņēmums nav arī šī ciemu diena, kad atkal nu jau pirms kāda laika ir tapusi jauna būve — govju atnešanās kūts. Tur tad arī iesākam sarunu ar Kārli un viņam vaicājam par absurdu, kas pašlaik kopumā valda ES piena nozarē. Vairāku gadu garumā, dāsni piešķirot ES finansējumu piena lopkopības saimniecību modernizācijai, ar atbalsta programmām tika sekmēta nozares attīstība, ganāmpulku izkopšana, piena apjomu palielināšana, gados jaunu cilvēku piesaiste pienkopībai, bet nu — visaptverošajā piena krīzē ES lauksaimniecības komisārs Fils Hogans Briselē atklāti pavēstī: piena produkcijas apjomi jāsamazina!

Lūk, ko par to saka Kārlis: «Situācija liekas neloģiska. Pašlaik īsti nesaprotam, ko un kā darīt. Prāts saka: attīstībā jāiet tālāk, bet matemātika liek nopietni visu apdomāt. Saimniecībā vecāki saimniekot sāka 1989. gadā, bet juridiski tā pastāv no 1990. gada 20. marta, un visus šos gadus tajā ir veiktas lielas, nu jau neskaitāmas investīcijas. Arī pašlaik mums ir kredītsaistības, pagaidām tās vēl varam izpildīt, bet — viegli nav! Ja Višņevsku ģimenes uzņēmuma saimnieciskā darbība būtu tikai piena lopkopība, tad ar tām investīcijām, kas te veiktas, un pie pašreizējām piena iepirkuma cenām nezin kā būtu. Mūsu situāciju piena nozarē glābj augkopība, piena pārstrāde, svaigpiena fasēšana un realizācija, kā arī elektroenerģijas un digistāta ražošana no kūtsmēsliem un citiem sadzīves un rūpniecības blakusproduktiem. Strādājot ar bezatlikuma tehnoloģiju, daudz ko ietaupām piena ražošanā, pašizmaksas samazināšanā.

KĀRLIS VIŠŅEVSKIS: «Lai arī piena nozarē valda neziņa, ejam tālāk — lūk, jaunajā govju atnešanās novietnē ir pietiekami daudz grūsno govju.» Anta Lūsas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru