Vecāki tehnoloģijas izmanto kā aukli

- 24.Jūlijs, 2019
Izglītība
Laikrakstā

Izglītības zinātņu un pedagoģisko inovāciju nodaļas vadītāja un Latvijas Universitātes profesore ZANDA RUBENE piedalījās pētījumā «…un tagad noliec telefonu…», kas aplūkoja mūsdienu bērnu tehnoloģiju lietošanu. Forumā Līdere viņa dalījās ar galvenajām atziņām no šī pētījuma – par vecāku starpniecības veidiem tehnoloģiju lietošanā Eiropā.

Viņa ir divu pieaugušu dēlu mamma. «Es saku, ka tas ir projekts, kas izdevies. Vienam dēlam ir 24 gadi, otram 21 gads. Viens mācās Latvijas Universitātē, otrs strādā pēc tehnikuma beigšanas un tagad ir Spānijā uz astoņiem mēnešiem. «Es viņu ļoti gaidu mājās, bet dažreiz domāju: cik labi, ka viņi piedzima pirms tiem 20 gadiem, nevis tagad,» tā Zanda Rubene. Rit veselu paaudžu digitālā bērnība.

Sociālo paradumu maiņa

2015. gadā Latvijas Universitātes zinātnieku grupa iesaistījās pētījumā «…un tagad noliec telefonu…», ko iniciēja Eiropas Komisija, tajā piedalījās 21 valsts. Pētījumā analizēja, kā mazi bērni līdz astoņu gadu vecumam lieto tehnoloģijas. «Tas bija pirmais tāda mēroga pētījums, kurā tika analizēti tik mazi bērni kā tehnoloģiju lietotāji,» uzsver Zanda Rubene. Aplūkojot 2010. un 2011. gadā veiktos pētījumus, var redzēt, ka tajos jaunākais tehnoloģiju lietotājs bijis sešus gadus vecs. «Šobrīd visas grāmatas ir jāpārraksta un visi pedagoģiskie padomi jāsniedz no jauna, jo 2013. gadā Londonas pētnieki nāca klajā ar paziņojumu, ka interneta lietotājs ir trīs un četrus gadus vecs. 2015. gadā bijām nokļuvuši tik tālu, ka interneta lietotājs ir nulles gadu vecs: būtībā, sasniedzot 11 mēnešu vecumu, bērns ir spējīgs izmantot tehnoloģijas. Lai varētu izmantot skārienjūtīgos ekrānus, mums nevajag prast lasīt, rakstīt, runāt un staigāt. Savulaik, kad bija podziņu telefoni, lai tos sāktu lietot, vajadzēja pazīt burtus, šobrīd situācija ir krasi mainījusies. Kas ir interesanti, – diezin vai kāds no skārienjūtīgo ekrānu radītājiem nojauta to, ka šādā veidā mobilie telefoni izmainīs mūsu sociālos paradumus,» tā  Zanda Rubene.

VECĀKIEM jāattīsta jauni paradumi, jājautā bērniem arī: ko tu šodien darīji tiešsaistē? Annie Spratt foto/unsplash.com

Attēlam ilustratīva nozīme


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru