Viegls posms nav nevienam

- 26.Marts, 2020
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Par notiekošo ārkārtas stāvokļa laikā novadā stāsta Beverīnas novada pašvaldības izpilddirektore CILDA PURGALE.

Daļēji strādā attālināti

«Tie, kas var, strādā attālināti. Tiem, kas nevar strādāt attālināti, mēs esam ierobežojuši apmeklētāju skaitu. Mums ir cilvēki, kas apkalpo iedzīvotājus, protams, visi ir aicināti iespēju robežās visas lietas kārtot elektroniski un droši vien to cenšas arī darīt, jo pēdējās dienās īpaši daudz cilvēku nenāk. Ja atnāk, mēs apkalpojam viņus. Pašreiz mums sliktāk ir Trikātas pagastā, tur lietvede ir saslimusi, bet ne ar šo vīrusu. Arī bibliotēkās ir ierobežots apmeklējums,» skaidro izpilddirektore.  Iedzīvotāji grāmatu no bibliotēkas var pasūtīt pa telefonu, ko apkalpojošais personāls sagatavo un novieto speciālā kastē, savukārt iedzīvotājs to var paņemt un vēlāk atgriezt, noliekot atpakaļ speciālā kastē. Saņemot grāmatas atpakaļ, tās tiek apstrādātas ar dezinfekcijas līdzekļiem. «Mēs tāpat domājam, lai cilvēkiem, mājās paliekot, būtu ko darīt, tad mēs cenšamies piedāvāt nodarbes, cik tas ir iespējams, izsargājoties no tiešiem kontaktiem. Grāmatveži taisa gada pārskatus, un ir kasieri, kas pieņem ārkārtas maksājumus,» tā Cilda Purgale.

Dežūrgrupiņa Brenguļos

Šobrīd bērnudārzs strādā tikai Brenguļos, kur grupiņu apmeklē aptuveni 5 – 6 bērni. «Mums nav aizslēgti bērnudārzi,» min izpilddirektore, tomēr pārējos pagastos vecāki bērnus izvēlas nesūtīt uz bērnudārzu. «Man grūti spriest, vai visiem ir kur likt savus bērnu un tāpēc viņi neved, bet līdz šim, kamēr ir noteikta šī ārkārtas situācija valstī, stāvoklis ir tāds,» tā Cilda Purgale. Tāpat tiek domāts un spriests, kā arī turpmāk nodrošināt šo pakalpojumu vecākiem, pieļaujot iespēju novadā veidot vienu dežūrgrupiņu. «Patlaban, izmantojot to, ka skolēni mācās attālināti un bērni uz bērnudārzu nenāk, Trikātas skolā esam iesākuši remontu, patlaban sakārtojam ūdens sistēmu. Darām tādas lietas, ko varam izdarīt, neatliekam to visu uz vasaru, jo nav jau zināms, vai netiks pagarināts mācību gads. Tad mēs darām tās lietas, ko varam darīt,» tā Cilda Purgale.

Veicamie darbi

Pašvaldībā tuvu noslēgumam ir meliorācijas darbu projekts. Darbi pabeigti Trikātas un Brenguļu pagastā un pēdējie darbi norit Kauguru pagastā. «Mums šie projekti ir jau no 2018. gada. Nākamie darbi ir atkarīgi no tā, vai Lauku atbalsta dienestā būs iespēja pieteikties šai programmai,» min Cilda Purgale. Šobrīd plānošanas periods tuvojas beigām, tāpēc grūti prognozēt, vai Eiropas finansējums būs šāda veida aktivitātēm, un nākamajā gādā ir jāgatavojas jaunajam plānošanas periodam, par ko vēl nav informācijas. Cilda Purgale vērtē, ka vajadzētu turpināt veikt šos darbus, jo vēl ir daudz nesakoptu meliorācijas sistēmu novadā, tomēr tās lielākoties ir uz privātīpašnieku zemes, pašvaldības īpašumā nav tik daudz zemju. Ar domes lēmumu nolemts sakārtot šos koplietošanas grāvjus, ko arī projekta ietvaros ir izdevies izdarīt, tomēr, ja būs iespēja ar Eiropas Savienības finansējumu darbus turpināt, ir jāvienojas ar privāto zemju īpašniekiem nākotnē, ka daļējs līdzfinansējums nāk arī no viņiem.

Prioritāšu saraksts

Nākamajā nedēļā plānota sapulce, kur apspriedīs prioritāri veicamos darbus Beverīnas novadā, tiks veidots jauns plāns ārkārtas situācijai. «Veidosim darbu sarakstu. Protams, mums ir skaidrs, ka visus darbus neizdarīsim, jo nepietiks finanšu līdzekļu, skatoties, cik daudzas iestādes un uzņēmumi ir slēgti, cik daudz cilvēku būs bezdarbniekos un iedzīvotāju ienākuma nodokļa plāns nepildīsies. Mēs tam jau laikus grasāmies gatavoties un tāpēc domājam par veicamajiem darbiem, kas primāri būtu vērsti uz iedzīvotājiem nepieciešamajiem pakalpojumiem, tas saistīts ar komunālo saimniecību, kanalizāciju un ūdeni. Domāsim, kurus darbus varam atlikt,» prognozē izpilddirektore.

  Atbalsts uzņēmējiem

Cilda Purgale vērtē, ka pašvaldības rokās nav daudz sviru, kā palīdzēt novada uzņēmējiem, vien ar nekustamā nodokļa atvieglojumiem. Šobrīd pašvaldība ir izsludinājusi vairākus projektu konkursus un viens no tiem ir atbalsts jaunajiem uzņēmējiem uzņēmējdarbības uzsākšanai. «Ja kādam ir labas idejas, tad var pieteikties un mēģināt uzsākt biznesu. Varbūt kaut kas ir piemērots tieši krīzes situācijām, jo dažkārt krīzē rodas jaunas idejas. Krīzei ir dažādas formas, cilvēki varbūt sāk arī domāt, kā izdzīvot un kā savu dzīvi uzlabot, līdz ar to uzņēmējdarbības formas varētu būt dažādas. Esam arī izsludinājuši konkursu iedzīvotājiem savas vides uzlabošanai, to mazo projektu konkursiņu «Sabiedrība ar dvēseli» ietvaros. Cilvēki var mēģināt īstenot labas idejas ar pašvaldības atbalstu,» tā izpilddirektore. 

Vēršas pēc uzmundrinājuma

Liesmai jautājot, vai vecāka gadugājuma cilvēki vēršas pēc palīdzības ar pārtikas piegādi vai ko līdzīgu, izpilddirektore atbild, ka šobrīd ne: «Pašlaik viņi paši tiek galā, tikai daži pensionāri mums ir rakstījuši, ka vajag uzmundrinājumu, vienīgi – kā mēs varam uzmundrināt, ja nedrīkst pulcēties! Sociālais dienests strādā un pieņem arī apmeklētājus, kam ir tāda nepieciešamība, bet cilvēki nav nākuši ar tādām lietām. Laukos varbūt ir vieglāk, katram ir kaut kas mājās, un pensionāriem ir arī bērni, kas droši vien arī rūpējas par viņiem, bet, ja tāda situācija radīsies, tad, protams, mēs to darīsim.»

MELIORĀCIJAS GRĀVJU tīrīšanai paredzētais atbalsta projekts tuvojas noslēgumam. Pabeigti darbi Brenguļu un Trikātas pagastā, bet noslēgumam tuvojas arī darbi Kauguru pagastā. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru