Esi sveicināts mājās, Gustav!
Pasaulslavenais mākslinieks Gustavs Klucis dzimis Latvijā, Ķoņu pagastā, 1895. gada 4. janvārī daudzbērnu ģimenē. Mācījies vietējā skolā Ķoņos, arī Rūjienas draudzes skolā, Valmieras Skolotāju seminārā, Rīgas pilsētas mākslas skolā pie latviešu glezniecības lielmeistariem, līdz 1915. gadā ierauts Krievijas impērijas kara virpulī un kā latviešu sarkanais strēlnieks stāvējis sardzē arī pie Ļeņina durvīm. Turpinājis mākslinieciski izglītoties pie tālaika Krievijas izcilām personībām. Ticējis, ka jauns laikmets pavērs ceļu jaunai mākslai, un, ieguldīdams milzīgu darbu, plecu pie pleca strādādams ar uzticamo dzīvesbiedri mākslinieci Valentīnu Kulaginu, piedzīvojis galvu reibinošu karjeru, kļūdams ne tikai par padomju režīma propagandas ieroci, bet arī par visā pasaulē pazīstamu Krievijas jaunās mākslas simbolu. Taču 1938. gadā viņš tika arestēts un nošauts kā padomju varas ienaidnieks. Arī tāpēc, ka mākslinieks. Tāpēc, ka spožs. Tāpēc, ka latvietis. Un tālab, ka pretrunīgs ir viņa kā mākslinieka devums, mēs Latvijā viņu tik ilgi nevarējām pieņemt.
/Izmantoti materiāli no I. Derkusovas un I. Bužinskas rakstiem/
Ķoņos bija īpašs brīdis: Naukšēnu novada iedzīvotāji, arī skolēni, tikās ar pasaulē ievērojamākā latviešu izcelsmes mākslinieka Gustava Kluča biogrāfijas un mākslas pētniekiem, zinātājiem, mākslas pedagogiem, lai īsu brīdi pēc viņa 120. dzimšanas dienas vairāk iepazītu novadnieka pretrunīgi vērtēto dzīvi un darbu.
Savējie sarīkojumam bija gatavojušies jau laikus: Naukšēnu novada pašvaldība sagatavojusi īpašas, skaistas un arī izmantojamas piemiņas veltes ar G. Kluča darbu simboliku, skolēni vizuālās mākslas pedagogu Janas Dičas un Aigas Stieres vadībā izveidojuši radošos darbus pēc G. Kluča fotomontāžas principa un latviešu valodas skolotājas Agritas Gruzdiņas vadībā sagatavojuši krāsainu un emocionālu priekšnesumu. Tomēr sevišķu garšu pasākumam deva profesionāļu klātbūtne.
PAR NOVADNIEKU. Ķoņu skolas audzēkņu priekšnesums ļāva izjust mākslinieka Gustava Kluča milzīgo ieguldījumu plakātu un konstruktīvisma mākslas iedibināšanā. Noras Kārkliņas foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv