Mums jābūt stipriem

- 24.Marts, 2020
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Sakarā ar ārkārtas stāvokli valstī, ko izraisījusi Covid-19 vīrusa epidēmija, nobremzētas vai paralizētas ne tikai kultūras un sporta, bet arī uzņēmējdarbības nozares. Kā karantīnas laikā dzīve rit vienā no Latvijas mazajām valstiņām – Naukšēnu novadā, stāsta novada domes priekšsēdētājs JĀNIS ZUMENTS.

Projekti neapstājas

Dzīve ir interesanta, mums jāpiemērojas jaunajiem apstākļiem, jo neviens nezina, cik ilgi tā būs. Katru dienu raugāmies ar cerībām, ka būs redzams gals šai ārkārtas situācijai, kas gan no otras puses devusi cilvēkiem iespēju apstāties, pārdomāt savas vērtības un sakārtot lietas, kurām līdz šim piešķirta otršķirīga nozīme. Mūsu, Naukšēnu, gadījumā turpinās lielie projekti – ļoti nopietni meliorācijas projekti Ķoņu pagastā un Naukšēnos, grāvis ir pārrakts un tiek stiprināti ievadi, par ko ceturtdien pārliecinājās nekustamā īpašuma speciālists Kaspars Roķis. Pieņēmām arī klātienē, ievērojot 2 m distanci, lēmumu par to, ar kādām procentuālām daļām projektā piedalās privāto zemju īpašnieki, kuri piesaistīti meliorācijas objektam un būs ieguvēji, lai slēgtu ar viņiem vienošanos. Šajās dienās sākās arī lielais ceļa projekts Brēdes – Zemgaļi. Diezgan straujos tempos turpinās Mazaldaru sociālās darbnīcas labiekārtošana – nobetonētas grīdas, drīzumā būs gatavs viss pārējais un būs jādomā par iekārtām, kuras tur jāuzstāda. Esam noslēguši līgumu un tuvākajās dienās jāsākas darbiem pie Naukšēnu kultūras nama pagalma labiekārtošanas projekta, ko īstenos firma Valkas ceļi. Pēdējo nedēļu laikā izstrādāts mazāks projekts – gribam Naukšēnu stadionam atjaunot tenisita segumu, kas saglabājies vēl no Gunāra Krūmiņa laikiem septiņdesmito gadu sākumā. Ar projektētāju palīdzību esam izveidojuši skices, paredzot izņemt daļu vecās gultnes 7 cm biezumā, ko aizstāt ar šķembām, tās pierullēt un tad virsū 5 cm tenisitu. Skrejceļš būs 3 m platumā, bet ar vecajām apmalēm, kuras nav paredzēts nomainīt. Šajā periodā visi tiek aicināti ārā vingrot un skriet, un uz jaunā tenisita tas būs ļoti labi izdarāms. Kad bija sniegs, mēs tur ziemās arī slēpojām, vasarās trenējās ugunsdzēsēji. Atlicis vēl veikt cenu aptauju, kurš šo projektu būt gatavs īstenot. Cerams, ka jaunie apstākļi nekādā veidā šīs ieceres neizjauks.

Darbs turpinās citā režīmā

Saistībā ar ārkārtas situāciju pašvaldība strādā, pasākumi atcelti, ievērojam visus Ministru kabineta rīkojumus. Treniņi nenotiek, pulciņi nenotiek, skolēnu brīvlaiks beidzās. Skola ir gatava strādāt jaunajā, attālinātajā režīmā – skolotājiem ir WhatsApp grupa, kurā viņi ir sazinājušies, vienojušies un iepazinušies ar skolas vadības izstrādāto kārtību, kādā tiks īstenota attālinātā mācīšanās Naukšēnu novada vidusskolā. Ir nodotas ziņas, cik Naukšēnu novada vidusskolas skolēniem nav mājās pieejams internets, tāpat ir iegūtas ziņas par to, kuriem nav datoru vai viedtālruņu, šajā jomā tiek solīta palīdzība no valsts un LMT puses. Savukārt pirmsskolas grupiņu vecākiem mapītēs tiek nogādāti darbi, kuri bērniem mājās pašiem jāizpilda, jo šī grupiņa strādā dežūrrežīmā, visas četras vecuma grupas apvienojot vienā – šobrīd tajā uzturas vienas ģimenes divi bērni.  Skolas tehniskie darbinieki strādā pēc atsevišķa grafika, lai viņu ceļi pārāk nekrustotos, darbu sāks arī skolas jaunais saimniecības vadītājs, kam ceļš pie mums no Kārķu puses būs divreiz tuvāks nekā uz iepriekšējo darba vietu kaimiņu novadā. Viss būs atkarīgs no skolotājiem un viņu radošās pieejas, kā to attālināto darbu organizēt. Var visu, ja grib, mazā novadā, mazā skolā šajos neierastajos apstākļos ir savas priekšrocības: mēs ļoti labi pazīstam cits citu, pārzinām situāciju, varam individuāli uzrunāt, apstrādāt, palīdzēt – tas attiecas ne tikai uz skolu, bet arī visiem pārējiem dienestiem – sociālo dienestu, klientu apkalpošanas centru, pašvaldības policiju. Arī ievērot, kad kurš ir atgriezies no ārzemēm, cik labi viņš ievēro šo pašizolāciju. Vēl šorīt runājām ar attiecīgiem dienestiem, ka to atgādināt pieklājīgā veidā, informēt nekad nav par daudz, jo mēs jau nezinām, ar kādu transporta līdzekli viņš Latvijā atgriezies, cik daudz par ārkārtas stāvokli dzirdējis, cik augstu prioritāšu skalā to noliek, jo no tā atkarīga ne tikai viņa, bet arī visu apkārtējo veselība.

Ievērojot piesardzību

Klientu apkalpošanas centrs mums darbojas, apmeklētāju varbūt ir nedaudz mazāk, aicinām un stimulējam izmantot attālinātu darbu, tostarp arī telefoniskas konsultācijas, ja cilvēki kaut ko nevar aizpildīt, tāpat arī maznodrošinātā statusu iespējams nokārtot pa telefonu. Sociālais dienests rekomendē priekšlikumus iesniegt ārpusē novietotās past­kastītēs, tomēr durvis ir atvērtas, pārtikas pakas tiek piegādātas, nesaskaroties ar klientu. Protams, aprūpētājs turpina strādāt, uz riska ģimenēm, ja ir nepieciešams, mūsu speciālisti izbrauc. Zināms, visi mūsu darbinieki vēl joprojām nav apgādāti ar tiem tērpiem, kādus mēs pēc nedēļas vai vēlāk saņemsim, jo tas ir valsts iepirkums, esam devuši datus, cik mums to vajag. Šobrīd nav zināms, kā tos vajadzēs lietot, kā dezinficēt, vai tie būs vienreiz vai vairākkārt izmantojamie, to organizē Veselības ministrija sadarbībā ar Pašvaldību savienību. Iestādēs tikpat kā katrā kabinetā ir spirta salvetes, apkopējas vai darbinieki ik pa brīdim noslauka durvju rokturus, pats vakar sev uztaisīju pēc civilās aizsardzības komisijas sēdē noskatītas receptes smidzināmu dezinfekcijas līdzekli, sajaucot tīro spirtu ar šņabi. Policija darbojas, taču pēc manām domām iekšlietu ministra minētā administratīvā sodīšana ir Valsts policijas kompetencē, bet pašvaldības policijai jāstrādā ar audzināšanas metodēm. Bibliotēkas mums joprojām ir atvērtas, bet mainījies ir darba stils, piemēram, lai arī Naukšēnos cilvēki nāk mazāk, viņi ievēro šos noteikumus un ņem lielāku grāmatu kaudzi. Pagaidām laukos nav daudz tādu, kuri izmanto e-grāmatas, arī studenti ierodas pēc mācību materiāliem. Iespējams, ka pēc brīža situācija mainīsies un arī mums, līdzīgi kaimiņiem, bibliotēkas nāksies slēgt. Ķoņu pagasta pārvalde joprojām ir atvērta, taču brīdinājumi par situāciju izvietoti gan pie durvīm, gan mājaslapā. Atcelti arī pasākumi – plānotās izstādes, sporta sacensības. Par volejbolu vēl pirms trīs dienām man zvanīja no Cēsīm – liekot ļoti lielas cerības, ka Naukšēnu kauss netiks atcelts, diemžēl šoreiz tā rīkoties nevaram, tomēr ceru, ka tas varētu notikt oktobrī, jo kausi un medaļas ar visiem gadskaitļiem ir pagatavotas. Jābūt stipriem katram individuāli, jo šobrīd ir ļoti daudz nezināmā, piemēram, vai ar šo vīrusu var saslimt atkārtoti. Masu mediji jau gādā, lai mēs būtu pēc iespējas vairāk informēti, taču, vai līdz katram tas aiziet, grūti pateikt.

Dzīve pierobežā

Šobrīd no Igaunijas puses uzlikta barjera, uzstādīts konteinera tipa namiņš, situāciju Unguriņu robežpunktā kontrolē Igaunijas robežsargu un policijas patruļa. Fiziski šķērsot robežu var, taču jābūt ļoti nopietnam iemeslam – darbam vai dzīvesvietai. Dienā, kad robeža tika slēgta, man zvanīja no Valmieras policijas un jautāja, cik Naukšēnu novada iedzīvotāji strādā Igaunijā, lai nebūtu tā, ka cilvēks no rīta dodas uz darbu, bet netiek uz turieni. Tas labi, ka igauņi slēdz robežu, uzskatu, ka šobrīd tas ir pareizi. Valkā, cik zinu, ir stipri sarežģītāk, jo tur ar robežas šķērsošanu saistīti astoņi tūkstoši abu pušu iedzīvotāju. Jādomā arī, ka igauņi izolē un cīnās ar šo lietu, jo parasti viņi daudz ko risina veiksmīgi. Baigi svarīgi būtu, lai mūsu medicīna iztur šo pēdējā laika iebraucēju vilni un tie, kuri atgriezušies, godprātīgi ievērotu divu nedēļu pašizolēšanos, lai saslimušo skaits nevairotos.

Jānošķir svarīgākais no mazsvarīgākā

Pavasaris nāk, jādomā par sēju, dārziem, puķēm, tomātiem, graudiem. Negribu būt gudrs ekonomists un spriedelēt, ko šie apstākļi iedragās lauku uzņēmējiem, tomēr domāju, ka tas būs krietni mazāk nekā citos valstiski lielos uzņēmumos vai ēdināšanas iestādēs. Ir jau arī svarīgi, kādas ir kredītsaistības, bet gan jau valsts būs saprotoša šajās jomās, pagarinot atmaksas termiņus.  Pašvaldību darbiniekiem algas pagaidām saglabājas, ir daži, kuri iet atvaļinājumā, bet tādu nav daudz un tas nenotiek spiestā kārtā – viņi paši saredz iespēju izmantot neizmantoto atvaļinājumu, lai vairāk padarbotos savā saimniecībā. Arī grāmatvedība apsver variantu strādāt uz maiņām, neviens jau no augšas nedod kādus trafaretus risinājumus, katra situācija ir atšķirīga – juristam un projektu vadītājam ir iespēja strādāt attālināti, un to mēs pieļaujam, bet dažos gadījumos pat iesakām.  Uz skolotājiem gan atvaļinājumi neattiecas, cits jautājums, kā viss rullēs valstī, jo arī Izglītības ministrija pieļauj variantu B, ka brīvlaiks turpinās garāks un mācību gads ievilksies vasarā un rudenī, jo nav zināms, kā ar šo vīrusu būs maijā un jūnijā.  Reformu biju domājis vispār nepieminēt, bet likumprojekts otrajā lasījumā aizgāja, un labā nozīmē es teiktu tā, ka pozīcija un opozīcija, ņemot vērā ārkārtas situāciju Latvijā un visā pasaulē, kā arī iedzīvotāju šībrīža domu un darba prioritātes, spēja to novērtēt un abpusēji vienoties, ka reforma šobrīd nav prioritāte, jo ir daudz svarīgāki jautājumi, galvenās debates par iesniegtajiem priekšlikumiem atliekot uz trešo lasījumu. Esmu priecīgs par pēdējām ziņām, ka gan Trikāta, gan Ēvele, gan Strenči būs panākuši, ka tiks iekļauti Valmieras novadā.

IR DAŽĀDAS NIANSES, kuras vajadzēs ņemt vērā, – stadiona atjaunošanas skiču projektu rāda Jānis Zuments. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru