No dārza šķērēm līdz Nezvēram

- 14.Janvāris, 2016
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Gada nogalē jau stāstīju, kā Kauguru pagasta «Svitkās» pat ziemas aukstumā  ābeļu dārzā sastapu Kalvi Eliāsu, kurš bija tur eksperimentējot uzsācis nopietnus vīru lietu darbus — apzāģēja ābelēm zarus. Darbs viņam veicās pārdomāti un apbrīnojami raiti. Nodomāju, ka viņa pieredze, meklējumi  un atradumi augļu koku kopšanā noderēs daudziem. Tādēļ aicināju augļkopi par to pastāstīt arī  «Liesmas»  lasītājiem.

IEROČU ARSENĀLS. «Svitkās» augļu dārza kopšanā izmantotie instrumenti («Nezvērs» — otrais no augšas). No Kalvja Eliāsa  personiskā arhīva

KALVIS ELIĀSS: «Mūsu saimniecību Latvijas mērogā var uzskatīt par vidēji lielu. Audzējam ābeles un bumbieres nepilnu 8 hektāru platībā, koku skaits nepilni 6000. Tie stādīti no 1999. līdz 2003. gadam.Katrs, kas saskāries ar augļkopību, zina, ka lielu daļu darba un laika aizņem zaru griešana jeb vainagu veidošana. Tās mērķis ir izgaismot tos augļu zariņus, uz kuriem briedīs raža, lai āboli skaisti iekrāsotos un iegūtu šķirnei raksturīgās garšas īpašības. Protams, jāizgriež arī slimie un nokaltušie zari, kā arī jāsaīsina pārbagāti ražojošie, tādējādi pasargājot tos no lūšanas. Ja dārzā ir  vien 5 — 7 kociņi, visu paveikt ir vienkārši un ātri. Ko darīt, ja dārzs ir neskaitāmas reizes lielāks?No iestādīšanas brīža gadus piecus pilnīgi pietiek, ja jums ir rokas dārza šķēres un skaidrs skatījums, kādu vainagu vēlaties izveidot. Tā sākām arī mēs.Vēlāk parādījās vajadzība pēc nopietnākiem instrumentiem. Tika iegādātas augstās dārza šķēres Fiskars UP82, vēlāk arī teleskopiskās UP86, lai varētu veiksmīgi nosēdināt galotnes un augstākos zarus. Ap šo laiku sākām lietot arī fuksīti, lai izzāģētu aizsniedzamos resnākos un tomēr nevēlamos zarus. Šādi aprīkojušies, spējām  izretināt vainagus apmēram 60 kokiem četrās stundās. Bet  mums ir ap 6000 koku.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru